r e k l a m a
spot_imgspot_img

Rocznica katastrofy smoleńskiej, rocznica katastrofy w Czarnobylu

Strasburg, 04/04/2011. Otwierając kwietniową sesję Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przewodniczący Jerzy Buzek wspomniał, że za kilka dni minie pierwsza rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Przewodniczący przypomniał również, że ćwierć wieku temu doszło do największego wypadku nuklearnego w historii ludzkości – katastrofy w Czarnobylu.

Ćwierć wieku od Czarnobyla

Przypominając o 25. rocznicy katastrofy w Czarnobylu, przewodniczący powiedział: „Po dwudziestu pięciu latach pamiętamy o tych, którzy walcząc z nuklearnym żywiołem stracili życie lub zdrowie, a także o setkach tysięcy ludzi, którzy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania.

Ówczesne władze w krajach byłego bloku wschodniego zbyt długo ukrywały przed światem i własnymi obywatelami informacje o katastrofie. Utrudniło to przeciwdziałanie skutkom tej katastrofy.

Później jednak Czarnobyl stał się także symbolem skutecznej współpracy władz krajów dotkniętych katastrofą ze społecznością międzynarodową”. Wspominając katastrofę w Czarnobylu parlamentarzyści byli myślami z narodem japońskim zmagającym się ze skutkami spowodowanego falami tsunami i wypadku w elektrowni atomowej Fukushima.

Pierwsza rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

– Za kilka dni, 10 kwietnia, minie rok od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, w tym Prezydent Polski wraz z małżonką i 18 polskich parlamentarzystów. Większość z tych, którzy zginęli pełniła najważniejsze funkcje państwowe. Byli oni także osobiście znani wielu obecnym na tej sali – przypomniał Jerzy Buzek. – Przyczyny katastrofy nie zostały dotąd w pełni wyjaśnione.

Nadal czekamy na informacje w tej sprawie. W tych dniach łączymy się ponownie z osobami pozostającymi w żałobie po swoich najbliższych – powiedział przewodniczący.

„Śmierć nie może być wyrazem sprawiedliwości”

Parlament Europejski wyraża zaniepokojenie odrzuceniem przez Sąd Najwyższy USA wniosku Pana Troy’a Davies’a o odroczenie wykonania ciążącego na nim od 20 lat wyroku śmierci i umożliwienie ponownego otwarcia postępowania sądowego.

Jerzy Buzek zaapelował do władz amerykańskiego stanu Georgia o skorzystanie z prawa zamiany kary śmierci na karę dożywotniego więzienia.

– Śmierć nigdy nie może być wyrazem sprawiedliwości – stwierdził Jerzy Buzek.

Masakra w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej

Przewodniczący wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie wybory prezydenckie zamiast, wyczekiwanych przez obywateli tego kraju pokoju i dobrobytu, przyniosły strach i przemoc. – Laurent Bagbo musi uznać wynik wyborów i oddać władzę.

Wzywamy obie strony do natychmiastowego powstrzymania się od przemocy skierowanej przeciw cywilom.

Wspólnota międzynarodowa musi zrobić wszystko by powstrzymać masakrę ludności. Wszyscy winni zbrodni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, wierzymy w to głęboko – powiedział przewodniczący.

(Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI