r e k l a m a
spot_imgspot_img

Unia pomoże powrócić na rynek pracy

Parlament Europejski poparł wniosek o udzielenie pomocy finansowej UE dla 834 pracowników w Czechach i Polsce.

Pomoc przeznaczona jest dla osób, które straciły pracę z powodu likwidacji firm, w których pracowały. Posłowie poprosili również o dokonanie oceny efektywności wsparcia udzielanego z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

 

Polska

Polska zwróciła się o pomoc w związku z grupowymi zwolnieniami w przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń w regionie podkarpackim. Zwolnieniami objęto 594 pracowników w trzech przedsiębiorstwach.

Wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) zamknie się kwotą 453 570 euro i będzie przeznaczone dla 200 osób zatrudnionych uprzednio w zakładach produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych (Huta Stalowa Wola SA, HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.).

Pracownicy ci stracili w 2009 roku pracę z powodu spadku eksportu wyrobów maszynowych do Niemiec, Rosji i Ukrainy w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego.

Czechy

Republika Czeska przedstawiła wniosek o uruchomienie Funduszu w odniesieniu do 634 zwolnień w przedsiębiorstwie Unilever ČR, działającym w sektorze handlu detalicznego w regionie Střední Čechy. Proponowana kwota wynosi 323 820 euro.

Ocena skuteczności

Parlament zwrócił się także o dokonanie oceny na ile skutecznie środki przyznawane z funduszu zwalnianym pracownikom pomogły w ich powtórnej integracji na rynku pracy.

Państwa członkowskie zatwierdziły tę pomoc na posiedzeniu Rady do spraw ogólnych 23 marca br.

Polska korzysta z EFG

To już trzeci polski wniosek pozytywnie rozpatrzony przez Parlament Europejski. Pod koniec zeszłego roku Polska po raz pierwszy skorzystała ze funduszu globalizacyjnego. Niemal 750 tysięcy euro trafiło do 779 byłych pracowników dwóch wielkopolskich firm z branży samochodowej oraz z zakładów Cegielski–Poznań, producenta silników okrętowych i jego dostawców.

Co to jest EFG?

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) został stworzony w celu udzielenia wsparcia pracownikom zwalnianym w wyniku poważnych zmian strukturalnych w handlu światowym spowodowanych globalizacją lub kryzysem finansowym.

Oferowana pomoc finansowa ma pomóc bezrobotnym w powrocie na rynek pracy. Jest udzielana, aby ułatwić poszukiwanie nowej pracy, na poradnictwo zawodowe, szkolenia, przekwalifikowania, pomoc w reorientacji zawodowej oraz promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu.

Roczny budżet funduszu wynosi 500 milionów euro.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI