r e k l a m a


Rondo turbinowe w Łabędach to dopiero początek zmian

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach planuje rozbudowę istniejącego układu drogowego w Łabędach. W ciągu ulic Strzelców Bytomskich, Głównej i Przyszowskiej ma powstać czterowlotowe, turbinowe rondo.

Zostanie do niego dostosowany przylegający układ komunikacyjny, tak aby m.in. maksymalnie usprawnić ruch w tym rejonie i ułatwić dojazd do stacji kolejowej Gliwice–Łabędy, która ma zostać niebawem zmodernizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Gliwice od lat zabiegały o szersze wykorzystanie kolei w miejskim transporcie publicznym. Pierwotnie miasto planowało uruchomienie Miejskiego Autobusu Szynowego wykorzystującego infrastrukturę kolejową. Jednym z elementów koncepcji było wybudowanie nowego przystanku PKP w rejonie dzielnicy Kopernika.

Teraz te plany się krystalizują. W wyniku uzgodnień poczynionych przez miasto, PKP PLK planuje przeprowadzić gruntowną przebudowę stacji kolejowej Gliwice–Łabędy oraz budowę przystanku kolejowego w rejonie estakady Heweliusza, a miasto zrealizuje tzw. infrastrukturę towarzyszącą, m.in. parkingi.

W przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Rozbudowa układu drogowego w obrębie stacji Gliwice–Łabędy“ wpłynęły cztery oferty, wszystkie mieszczą się w środkach założonych przez ZDM na to zadanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawcę poznamy w lipcu.

Jego zadaniem będzie przygotowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej rozbudowy układu drogowego w obrębie stacji Gliwice–Łabędy w ciągu ul. Głównej i Strzelców Bytomskich. Zgodnie z planami PKP PLK wiadukt kolejowy w rejonie Kanału Gliwickiego w ciągu ul. Staromiejskiej zostanie przebudowany, a ten w ciągu ul. Głównej wyburzony. Ponadto zlikwidowany zostanie przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn na przedłużeniu ul. Wolności.

W związku z powyższym zaplanowano rozbudowę miejskiego układu drogowego poprzez budowę pod nowym, dwuprzęsłowym wiaduktem kolejowym ronda turbinowego, do którego zostanie dostosowany przylegający układ komunikacyjny od ulic Strzelców Bytomskich, Głównej i Przyszowskiej. W planach jest też budowa zatok autobusowych, nowych przystanków, chodników, dróg rowerowych i dojść do peronów oraz przebudowa oświetlenia i zagospodarowanie zieleni. Na wykonanie projektu wykonawca będzie miał 18 miesięcy od daty podpisania umowy. Roboty budowlane będą prowadzone w ścisłym powiązaniu z inwestycją kolejową. Modernizacja węzła kolejowego w Łabędach jest częścią większego projektu pod nazwą „Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. »Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap II: linia E30 na odcinku Katowice – Chorzów Batory oraz Gliwice Łabędy«” dla którego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już realizują prace projektowe w zakresie stacji Gliwice Łabędy i przystanku osobowego o roboczej nazwie Gliwice Kopernik.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

A mnie zastanawia jedno, dlaczego o tym nie pomyśleli modernizując trasę Łabędy – Pyskowice, Na nowo będą musieli wszystko rozkopywać, a stacja na Koperniku to nie ma sensu. Wiem mieszkałem tam długo i w latach 2013-2015 trasę tą modernizowano i teraz ma być stacja, nie dość że około 2 osób by z niej korzystało to jeszcze zatrzymywało by się na niej kilka pociągów jadących do Opola i do Kędzierzyna.

YoMamma
YoMamma
4 lat temu

Chyba prościej byłoby zmodernizować trakcję przez Hutę, a na końcu Huty/Bumaru wybudować trakcję wzdłuż ulic Czerwionka i Jagodowa by połączyć się z linią na Pyskowice. Rozwiązałoby to też problem z przejazdem kolejowym na Nałkowskiej. No chyba, że miasto w końcu wpadnie na pomysł wybudowania tunelu pod tym przejazdem. 🙂

Gyny
Gyny
4 lat temu

Łatwiej i szybciej dla wszystkich zrobić nakaz jazdy w prawo na strzelców spod mostu ,a na wysokości wysepki wymalowac dwa pasy jeden do jazdy na wprost a drugi do zawracania w kier czechowic i sprawa korków w tym miejscu rozwiązana proste i tanie

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI