r e k l a m a


Toner a tusz – jaka jest różnica między nimi

Podstawowymi materiałami eksploatacyjnymi drukarek atramentowych i laserowych są pojemniki z tuszami oraz tonery. Umożliwiają one przenoszenie wybranych przez nas wzorów na papier – to ich jedyna cecha wspólna. Oba produkty różnią się od siebie sposobem działania, wydajnością pracy, ale przede wszystkim ceną zakupu. Podpowiadamy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tonerami a kartridżami do drukarek atramentowych.

Różnice w eksploatacji oraz koszty z nią związane

Na samym początku warto zaznaczyć, że w zestawieniu tonera z tuszami, atrakcyjniejsze cenowo zdecydowanie są atramentowe kartridże. Tonery, podobnie jak same drukarki laserowe, wymagają od nas nieco większego nakładu finansowego. Można go zmniejszyć, korzystając z zamienników materiałów eksploatacyjnych. Tanie tonery do drukarek kupimy za pośrednictwem strony internetowej https://www.profibiuro.pl/tonery-c-85.html. Decydując się na ten rodzaj zakupów, możemy zaoszczędzić na wymianie wkładów nawet do kilkuset złotych w skali roku. Nieoryginalne tonery do drukarek renomowanych producentów potrafią być nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnej konkurencji, a wartość zamienników tuszu bardzo często nie przekracza 10 zł. Warto przy tym pamiętać, że ten segment materiałów eksploatacyjnych jest całkowicie bezpieczny dla naszego urządzenia.

Wydajność ma znaczenie 

Porównując toner do pojemnika z tuszem, nie można nie wspomnieć również o wydajności zestawianych ze sobą produktów. Ta zdecydowanie przemawia na korzyść materiału eksploatacyjnego wykorzystywanego w drukarkach laserowych. Żywotność tonera względem kartridży jest zauważalnie większa, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji drukarki laserowej. Co więcej tonery nie podlegają zasychaniu, więc nawet w przypadku braku uruchamiania urządzenia przez dłuższy czas możemy być pewni, że będzie ono w każdej chwili gotowe do pracy. Zasychanie to jedna z największych wad tuszy.

Sposób działania – co wyróżnia toner na tle tuszu?

Sposób nanoszenia druku to jedna z podstawowych rzeczy, która różnicuje tusz i toner. W drukarce atramentowej wykorzystuje się kartridż wypełniony tuszem. Jest on umieszczany na papierze na dwa sposoby. Pierwszy i najbardziej popularny polega na przeniesieniu zawartości pojemnika na papier za pomocą mechanicznej głowicy. Nieco mniej popularnym sposobem na uzyskanie wydruku jest wyrzucanie tuszu z pojemnika pod wpływem pęcherzyków gazu. Tworzą się one w wyniku nadmiernego podgrzewania atramentu, a taki proces występuje jedynie w przypadku użycia kartridżów bąbelkowych.

W drukarkach laserowych mamy do czynienia z tonerem, który jest sproszkowaną postacią atramentu. W jaki sposób cząsteczki tej substancji przenoszone są na papier? Jak sama nazwa wskazuje, całość odbywa się przy pomocy lasera, a dokładnie jego drobnej wiązki padającej na światłoczuły bęben. To on za pomocą właściwości elektrostatycznych przyciąga cząsteczki tonera – odczytuje zaznaczony na nim obraz i trwale się z nim wiąże.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI