Rowerzysta uderzył w samochód. Zobacz film z monitoringu

Ku refleksji i przestrodze publikujemy film zgrany z ekranu miejskiego monitoringu.

Dziś o godz. 9.40 w centrum Gliwic doszło do kolizji roweru miejskiego z samochodem osobowym marki Skoda Fabia. Rowerzysta, jadąc „pod prąd” odcinkiem ul. Zwycięstwa, wjechał na skrzyżowanie z Dolnych Wałów. Na szczęście zakończyło się jedynie na siniakach i strachu. Policjanci wysłuchali opinii uczestników, zasięgnęli informacji od operatora monitoringu i ukarali mandatem w wysokości 250 zł cyklistę.

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów i rzadko zdarza się, by użytkownicy dwóch kółek takowe ubezpieczenie posiadali. Cykliści powinni więc pamiętać, że powodując kolizję z samochodem, za wyrządzone szkody muszą zapłacić z własnej kieszeni.

Co do zasady roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Pamiętajmy, że uszkodzenia auta w kolizji z rowerem wcale nie muszą być tanie. Wgnieciona karoseria, uszkodzone zespolone lusterko czy wybita szyba w luksusowym pojeździe mogą kosztować krocie.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

49 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
6 lat temu

Uderzenie było tak silne, że uszkodziło hamulce w Skodzie. Dobrze że rowerzysta nie spadł z roweru przed maskę samochodu, bo nie skończyło by się na siniakach..

Mm
Mm
6 lat temu

Pamiętajcie,najważniejsze zdrowie i życie,a później straty materialne.
Żenunujące zachowanie kierowcy Skody,mimo że nie jego wina.

KlON
KlON
2 lat temu
Reply to  Mm

a co w tym żenującego że debil zniszczył mu samochód .. żenujacy to jest ten tańczący z pedałami co jechał nieprzepisowo …

przepisy a rzeczywistość
przepisy a rzeczywistość
6 lat temu

Co do winy, to kierowca powinien jednak ustąpić pierwszeństwa rowerzyście – był na podporządkowanej. Nie zmienia to faktu, że rowerzysta powinien zostać ukarany za jazdę pod prąd. A policja działa zawsze według prostego schematu – jeśli mamy przyznającego się do winy to nie dociekamy kto naprawdę był winny. Rowerzysto przemyśl to……

smok
smok
6 lat temu

Baran z Sosnowca!

Christoph Okon
6 lat temu

Pewno mu spieszno do smierci

Fil Hanna
6 lat temu

Na ul Zwyciestwa sa dwa kierunki! wiec jak pod prad?

Jarosław Michalec
6 lat temu
Reply to  Fil Hanna

Od Dolnych Wałów w stronę Rynku jest jednokierunkowa. Ale rowery mogą jechać „pod prąd”.

Tomasz Gąska
6 lat temu

Skoro rowerzysta dostał mandat to jego wina

Grzeslaf Korski
6 lat temu

Brawo on

Andrzej Perz
6 lat temu

To pewnie wina kiboli…

Bartosz Prajsnar
6 lat temu

to raczej samochód uderzył w rowerzystę

popo
popo
6 lat temu

Gdyby samochód uderzył w rowerzystę to by rowerzysta znalazł się pod autem albo przeleciał po dachu.

Jarosław Michalec
6 lat temu

Wina osobówki. Przy wyjeździe spod starej poczty jest STOP. Nie ustąpił pierwszeństwa.

Kuba Dubieński
6 lat temu

auto stoi na stopie, polecam obejrzeć cały filmik 🙂

Dawid Bladyn
6 lat temu

Mylisz się. Wyjazd ze strefy zamieszkania (która obowiązuje przy rynku) traktowane jest jak włączanie się do ruchu. Do tego kierowca Fabii był z prawej strony rowerzysty.

Jarosław Michalec
6 lat temu

To że się zatrzymał a później ruszył oznacza tylko, że zachował obowiązek zatrzymania się na STOP-ie. Drugie auto zasłoniło mu widok w lewą stronę. Powinien poczekać i upewnić się, że nic nie nadjeżdza. Wymusił pierwszeństwo i tyle.

Milton John
6 lat temu

Rowerzysta dostał mandat 😉

Jarosław Michalec
6 lat temu

Milton John Skąd wiesz?

Dawid Morawiec
6 lat temu

pewnie dlatego że rowerzysta jechał pod prąd…

Jarosław Michalec
6 lat temu

Dawid Morawiec przepis mi się nie podoba, ale rowery mogą jeździć pod prąd. Wcześniej, gdy nie ten przepis nie obowiązywał przy wyjeździe spod poczty był znak „ustąp pierwszeństwa”. Został zamieniony na „STOP” właśnie z powodu rowerzystów. Rowerzysta jechał zgodnie z przepisami.

Jakub Jaworski
6 lat temu

Jak rowerzysta jechał zgodnie z przepisami skoro jechał pod prąd 😀 ?! Mandat jak najbardziej zasłużony. Kierowca zachował się prawidłowo.

KlON
KlON
2 lat temu
Reply to  Jakub Jaworski

nie zachował sie prawidłowo … ja bym jeszcze wyszedł i przypier….ł temu tańczącemu z pedałami żeby zapamiętał na przyszłość i nie niszczył samochodów innym kierowcom

Grażyna Wojtczak
6 lat temu

Samochód wyjeżdżał z Dolnych Wałów od strony PKO a nie byłej poczty

Jarosław Michalec
6 lat temu

Grażyna Wojtczak Niestety nie masz racji. Wyjeżdzał spod starej poczty. Pocztę widać w tle. W stronę PKO nie ma poza tym „zakazu wjazdu”.

Jarosław Michalec
6 lat temu

Jakub Jaworski Widzę, że każdemu należy tłumaczyć osobno. Przepis mi się nie podoba, ale rowery mogą jeździć pod prąd. Wcześniej, gdy nie było wolno jeździć „pod prąd”, przy wyjeździe spod poczty był znak „ustąp pierwszeństwa”. Został zamieniony na „STOP” właśnie z powodu rowerzystów. Rowerzysta jechał zgodnie z przepisami.

Marcin
Marcin
6 lat temu

W gliwicach nie moge na terenie starówki ,jezdzic pod prad, dopiero chca to zmienic, najpierw sie dokształć a pozniej wypisuj te brednie.

Dawid Morawiec
6 lat temu

O czym Pan mówi? W tym miejscu nie ma kontraruchu dla rowerów. Pan cyklista złamał przepis, dostał mandat i fakture od blacharza. Będzie miał nauczkę na przyszłość 🙂
Od kiedy to niby można rowerem jechać ulicą pod prąd? 😀

Jarosław Michalec
6 lat temu

Był w „strefie zamieszkania”. Dlatego „ustąp pierwszeństwa” zostało zamienione na „STOP” przy wyjeździe spod starej poczty. Rowery niestety mogą tu jeździć „pod prąd”. Proszę doczytać.

Laura Stawowczyk
6 lat temu

Jarosław Michalec

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, przeprowadzona w lipcu 2015 roku i wprowadzona już w życie, umożliwia poruszanie się rowerzystom pod prąd. Na szczęście dla bezpieczeństwa w ruchu, nie będzie to możliwe na każdej drodze. Nowe przepisy dotyczą jedynie ulic jednokierunkowych, na których ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h.

Krzysztof Bednarczyk

Słabe lądowanie rowerzysty, słabe wyjście z progi i bez telemarku

Grzegorz Tomczyk
6 lat temu

Kierowca skody zatrzymał się na stopie a rowerzysta z góry jechał od rynku jego wina niech teraz płaci za szkody chyba że miał swoje ubezpieczenie

Łukasz Marciniak
6 lat temu

Może nie ma pieniędzy więc nie zapłaci

Grzegorz Tomczyk
6 lat temu

Odpowiednie instytucje go zgarną

Łukasz Marciniak
6 lat temu

I co wtedy zapłaci ? Nie będzie miał z czego ok niech go zgarną co nie zmienia faktu że kierowca skody zostaje z uszkodzonym autem

Grzegorz Tomczyk
6 lat temu

To jest życie panie Łukaszu

Łukasz Marciniak
6 lat temu

No samo życie więc nie pisz że zapłaci za szkody chyba że miał ubezpieczenie bo zapłaci jak ma hajs jak nie to żegnaj Gienia 😉

Kuba Dubieński
6 lat temu

Tradycją jest, że rowerzyści nie szanują żadnych przepisów 🙂 Może się nauczy teraz 🙂

Jarosław Michalec
6 lat temu

Rowerzysta jechał zgodnie z przepisami.

Kuba Dubieński
6 lat temu

Pod prąd 😀 ?

Grzegorz Galant
6 lat temu

Jechał głupio, ale gdyby posiadacze prawa jazdy zwani kierowcami, byli tak doskonali, to nie byłoby wypadków ani potrąceń, a są.

Jarosław Michalec
6 lat temu

Kuba Dubieński Napiszę jeszcze raz. Przepis mi się nie podoba, ale rowery mogą jeździć pod prąd. Wcześniej, gdy nie było wolno jeździć „pod prąd”, przy wyjeździe spod poczty był znak „ustąp pierwszeństwa”. Został zamieniony na „STOP” właśnie z powodu rowerzystów. Rowerzysta jechał zgodnie z przepisami.

Kuba Dubieński
6 lat temu

Rowerem Można jechać pod prąd tylko jeśli w danym miejscu jest ograniczenie prędkości do 30 kmh. A strefa kończy się wcześniej.

Leszek Kowalski
6 lat temu

Jarosław Michalec Pod prąd jechał a nie zgodnie z przepisami.

Aga Dawidowicz
6 lat temu

Widać ze wina rowerzysty, więc o czym ta gadka więcej rozwagi i uwagi dla wszystkich☺

Danuta Dudek
6 lat temu

Jak pod prad zwyciestwa jest dwu kierunkowa

infogliwice.pl - portal i telewizja
Reply to  Danuta Dudek

Ten odcinek nie jest dwukierunkowy

popo
popo
6 lat temu

Do „przepisy a rzeczywistość” kierowca szkody nawet nie musiał się popatrzeć w lewo. Tak się kończy promocja “roweru miejskiego” w mieście bez ścieżek rowerowych i kraju gdzie nie trzeba żadnych uprawnień do prowadzenia roweru po drodze publicznej…

marian
marian
6 lat temu

Szkoda, że nie złamał karku. Jednego idioty na rowerze byłoby mniej

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI