Różowy październik w Forum. Ważne rozmowy na temat raka

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Tego dnia Centrum Handlowe FORUM wraz z Górnośląską Fundacją Onkologiczną z Gliwic zaprasza na spotkanie edukacyjno – informacyjne dotyczące mammografii, które będzie połączone z warsztatami perukarskimi.

Październik od wielu lat na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. Dodatkowo 15 października przypada również Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest właśnie różowa wstążka. Tego dnia od 11:00 do 14:00 w Centrum Handlowym FORUM odbędzie się spotkanie mające na celu podniesienie świadomości kobiet na temat raka piersi. W lokalu Scena Forum na poziomie +1 przedstawiciele Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej poprowadzą spotkanie edukacyjno–informacyjne dotyczące mammografii. 

Mammografia jest niezwykle ważnym badaniem jednak ciągle brakuje świadomości, by kontrolować swoje zdrowie. Kobiety w wieku powyżej 50 lat badania przesiewowe w kierunku raka piersi powinny wykonywać co 2 lata. Wtedy jest ogromna szansa na wczesne wykrycie ewentualnej anomalii lub nowotworu, nawet zanim pojawią się objawy. A wczesne leczenie raka piersi pozwala na wyleczenie aż 90% przypadków w ciągu 5 lat. 

W Polsce od wielu lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka piersi – skrining – czyli bezpłatne badanie mammograficzne dla kobiet od 50 do 69 roku życia. O tym gdzie i w jaki sposób można je wykonać dowiecie się wchodząc tutaj: http://www.io.gliwice.pl/dla-pacjenta/badanie-mammograficzne

Sobotnie spotkanie wspierające świadomość kobiet na temat nowotworów piersi połączone będzie z warsztatami perukarskimi. Poświęcone są one kobietom w tracie leczenia chemioterapią, które powoduje między innymi wypadanie włosów. Na spotkaniu eksperci poprowadzą rozmowy o doborze peruk do kształtu twarzy i zasadach jakim on podlega. Wiele uwagi zostanie poświęconej sposobom pielęgnacji peruk oraz ich roli w czasie leczenia onkologicznego.

– Edukacja zdrowotna to taki temat, któremu chcemy poświęcać każdą ilość czasu i wysiłku, bowiem to od tego zależy jak szybko odkryjemy chorobę i rozpoczniemy efektywne leczenie. Cieszymy się, że możemy wraz z Górnośląską Fundacją onkologiczną z Gliwic pracować na rzecz większej świadomości, która w przypadku chorób nowotworowych ratuje życie i zdrowie – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Tylko te informacje podane na stronie https://www.gov.pl/web/psse-lobez/rozowy-pazdziernik—miesiac-swiadomosci-raka-piersi mówią, że nie można koło tego tematu przejść obojętnie.
Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI