spot_img


Jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego?

Znamy już wyniki głosowania X edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie 69 projektów wybranych przez mieszkańców. Wykonanych zostanie 68 zadań dzielnicowych (60 z puli podstawowej i aż 8 z puli dla aktywnych), a także jedno zadanie ogólnomiejskie.

Spośród zadań ogólnomiejskich największe poparcie – 3813 głosów – zdobył projekt „Budowa terenu rekreacyjnego przy Marinie Gliwice”. Właśnie to zadanie będzie realizowane w 2023 roku. Jak zawsze różnorodne projekty wykonane zostaną w gliwickich dzielnicach.

Na zadania dotyczące sportu, rekreacji oraz zdrowia przypadnie ponad 2,8 mln zł. Na 1,7 mln zł szacowane jest wykonanie zadań związanych z ekologią i środowiskiem – dzięki tym środkom pojawią się nowe skwery i nasadzenia. Gliwiczanie wybrali także zadania dotyczące obszarów kultury i edukacji – na ten cel przypadnie blisko 1,5 mln zł środków budżetu obywatelskiego. 1,2 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę lub modernizację placów zabaw, blisko 1 mln zł na zadania służące poprawie bezpieczeństwa, a 132 tys. zł będzie przeznaczone na zadania związane z drogami, ścieżkami rowerowymi i miejscami postojowymi.

14 z 21 dzielnic zdobyło liczbę głosów uprawniającą do puli dla aktywnych. W ramach tej puli zostanie zrealizowanych 8 zadań – po jednym z dzielnic: Brzezinka, Ligota Zabrska, Sikornik, Wojska Polskiego, Bojków, Wilcze Gardło, Żerniki i Ostropa. Najwyższą frekwencję odnotowano w dzielnicach: Brzezinka (25%), Ligota Zabrska (23%) oraz Sikornik (20%); najniższą – na Trynku (3%).

W sumie w tegorocznej edycji GBO gliwiczanie oddali 39 156 głosów, w tym ważnych 35 452.

Wyniki:
projekty ogólnomiejskie
projekty dzielnicowe – pula podstawowa
projekty dzielnicowe – pula dla aktywnych
info: UM Gliwice

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI