Rząd PiS przymierza się do likwidacji kopalni Sośnica?

Rząd przymierza się do likwidacji kolejnych kopalń i całego górnictwa?

Reakcja WZZ „Sierpień 80” na słowa Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego odnośnie przyszłości kopalni „Sośnica” w Gliwicach.
„Stanowisko Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”
w sprawie słów Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego odnośnie przyszłości Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica”

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” zajmuje stanowisko wobecRząd przymierza się do likwidacji kolejnych kopalń i całego górnictwa? Reakcja po słowach Ministra Energii stwierdzenia Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, które miały paść 15 marca br. w Senacie RP: „Tchórzewski potwierdził, że realizująca program naprawczy kopalnia Sośnica w Gliwicach będzie działać do końca przyszłego roku, choć wcześniej zakładano, że już z końcem roku 2017 mogłaby trafić do spółki restrukturyzacyjnej” (cytat za depeszą Polskiej Agencji Prasowej pt. „Udziałowcy PGG za szybkim przekształceniem Grupy w spółkę akcyjną”).

Powyżej przytoczone stwierdzenie, którego dopuścił się minister Krzysztof Tchórzewski jest całkowitym sprzeczne z ustaleniami jakie zapadły pomiędzy stroną społeczną a stroną rządową. Kopalnia Węgla Kamiennego „Sośnica” zrealizowała plan naprawczy, osiągając świetne wyniki. Jeszcze niedawno ten sam minister mówił, że jeśli te wyniki będą w dalszym ciągu na takim samym, bardzo dobrym poziomie, to nie będzie żadnych dalszych przeszkód dla jej dalszego funkcjonowania. Zapewniano nas, że jeśli ta kopalnia będzie się bronić wynikami, to nikt jej nie będzie za wszelką cenę likwidował.

KWK „Sośnica” ma jedne z najlepszych wyników w kraju, a na pewno najlepsze jeśli chodzi o całą Polską Grupę Górniczą, w skład której wchodzi. I tak na przykład na dzień 15 marca br. jako jedyna w grupie PGG wykonała nałożone na nią zadania wydobywając więcej niż założone zostało w Planie Techniczno-Ekonomicznym. Niestety, inne kopalnie z tym sobie nie poradziły. Na przykład kopalnia „Piast” nie wydobyła ponad 14 tys. ton węgla z założonych ponad 18 tys. ton, kopalnia „Chwałowice” nie wydobyła 2 tys. z 10 tys. ton węgla, a kopalnia „Marcel” 1 tys. na 11,5 tys. ton węgla. W całej PGG tylko tego dnia (15.03.br.) poziom wydobycia zakładał ponad 108 tys. ton, a udało się wydobyć tylko 83 tys. ton.

Gliwicka kopalnia „Sośnica” posiada jeden z najniższych kosztów wydobycia. Od dłuższego czasu utrzymuje się on poniżej 200 zł/1 tona i to pomimo tego, że koszty te obciążone są już kolejnymi robotami przygotowawczymi! Opowiadanie w tych warunkach o tym, że kopalnia zostanie zamknięta w 2018 roku jest nieodpowiedzialne, sprzeczne z deklaracjami, obietnicami i zapowiedziami, które wcześniej składali przedstawiciele strony rządowej.

Wobec tych zapowiedzi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego należy się zastanowić czy rząd ma jakąkolwiek koncepcję doprowadzenia do uzdrowienia branży górnictwa węgla kamiennego, w tym Polskiej Grupy Górniczej, skoro w przyjętych założeniach dotyczących również przejętego Katowickiego Holdingu Węglowego wydobycie chce się oprzeć wyłącznie na kopalniach „Murcki- Staszic” i „Mysłowice-Wesoła”, eliminując potencjał kopalni mniejszych takich jak „Wieczorek” i „Śląsk”?! Jest to oczywiście koncepcja błędna i jak pokazują dotychczasowe doświadczenia kopalń zespolonych z grupy PGG i jest nierealistyczna.

Wielokrotnie słyszeliśmy z ust Krzysztofa Tchórzewskiego, że złożone przez niego w Brukseli deklaracje o zamykaniu kopalń nie są wiążące, bo jeśli te kopalnie będą broniły się ekonomicznie, to będą istnieć. KWK „Sośnica” ekonomicznie się broni. Jakie jest więc uzasadnienie dla wypowiadanych przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego słów, że ta kopalnia będzie zlikwidowana z końcem 2018 roku?

Rząd, zdaje się, zapomniał o obietnicach złożonych Śląskowi i górnikom. Po likwidacji kopalń „Makoszowy” i „Krupiński” zapowiada likwidację do końca 2017 roku kopalń „Wieczorek” i „Śląsk”. I jak wynika ze słów ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, rząd przymierza się do likwidacji kolejnych kopalń – a kto wie – w konsekwencji całego polskiego górnictwa”.

/ za Komisję Krajową /

BOGUSŁAW ZIĘTEK Przewodniczący Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dd
dd
5 lat temu

Suweren jest zdziwiony?! Trzeba być upośledzonym umysłowo żeby wierzyć w jedno słowo jaśnie panów PIS dowatych.

Górniczek
Górniczek
5 lat temu

Im jak zawszse chodzi o kase . Zlikwidowac – sprzedać. Bo kto kupi kopalnie bez wegla – inacze jest gdy kopalnia dobrze fedruje tzn ma wegla sporo

Pracownik
Pracownik
5 lat temu

Sosnica ma węgiel bardzo dobrej jakości i to na kilkanaście lat ale nie to się liczy lecz teren na którym stoi i który pewnie już został podzielony i sprzedany. Logistycznie najlepszy z możliwych ze względu na sieć dróg g (węzeł A1-A4-DTŚ) kolej z pokaźną bocznicą, lotnisko które nagle zostaje rozbudowywane dla „małego biznesu” oraz drogę morską którą jest kanał Gliwicki (również w przebudowie). Czego chcieć więcej? NO WŁAŚNIE TYLKO TEGO TERENU!!!

górnik
górnik
5 lat temu

Ale związkowcy mają już zapewnione wcześniejsze emeryturki choć „dół” widzieli w telewizji no to hołotę górniczą można sprzedać

~Jrek.
~Jrek.
5 lat temu

Banki zachodnie w Polsce rządzą przemysłem . Pożyczają pieniądze na wypłaty i robią co chcą . Tak , KWK SOŚNICA rozbudowana nowocześnie i z takim potęcjałem produkcyjnym – do zamknięcia . Tam przeróbka przystosowana na przerób 20 tys./t -doba , węgla dobrej jakości na eksport . / i czasami ten narzucony odgórnie obniżał zyski/. Tam 2 stacje odzyskania i wykorzystania CH4 ; I-na technologi japońskiej przetwarza CH4 , na prąd /wykorzystywany na kopalni / ;II stacja przystosowana do podgrzania kotłowni/ ogrzewa całą kopalnie, wkrótce może ogrzeje pobliskie osiedle . Zasoby węgla na co najmniej 20 lat . Żyd z zachodu… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI