r e k l a m a


Sądowa twierdza dla przestępczości zorganizowanej

spot_img
r e k l a m a

Tym, którzy zastanawiają się, co będzie mieścić się w budynku przy ul. Zawiszy Czarnego spieszymy z wyjaśnieniem – powstaje tu sala rozpraw karnych dla przestępczości zorganizowanej.

To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Sala będzie superbezpieczna i naszpikowana elektroniką. Ma być gotowa pod koniec września.

Jednokondygnacyjny budynek, z zewnątrz praktycznie nie będzie niczym się wyróżniał. Jednak biorąc pod uwagę funkcję jaką ma pełnić – to prawdziwa twierdza.

Główna sala rozpraw, o powierzchni, bagatela, 300 m.kw usytuowana jest na poziomie parteru. Znajdzie się w niej specjalna klatka o stalowej konstrukcji, z pancerną szybą, która pomieści 27 zatrzymanych.

Z wolnej stopy będzie mogło odpowiadać od 9 do 12 przestępców. Dla adwokatów przewidziano 40 miejsc, a dla publiczności około 80. Komunikację między oskarżonymi, adwokatami i sędziami zapewni specjalny system nagłaśniający. Przebieg procesu będzie w całości rejestrowany i nagrywany.

Na tej samej kondygnacji znajdą się m.in. pokoje dla sędziów i prokuratorów – z oddzielnym wejściem, a także strefa dla adwokatów i świadków. Swoje pomieszczenia z systemem monitoringu otrzyma także policja.

Wejście główne przewidziano od strony ulicy dojazdowej do budynku Sądu Okręgowego.

Zatrzymani na salę rozpraw dowożeni będą specjalnymi autobusami przez tunel.

W piwnicach budynku znajdą się pomieszczenia dla zatrzymanych oraz pokoje dla konwoju. Na ten poziom przez tunel specjalnymi autobusami dowożeni będą zatrzymani. Ponadto przewidziano tam dwie sale szkoleniowo-konferencyjne – jedną na ok. 125 miejsc, drugą na ok. 25. Oddzielne pokoje będą przeznaczone dla świadków koronnych.

Zainstalowany system wideokonferencji – umożliwi śledzenie przebiegu procesu nawet z pięciu odległych lokalizacji. Wszyscy uczestnicy będą widoczni na ekranach. W celach bezpieczeństwa wideokonferencja będzie mogła być objęta systemem szyfrującym.

Komunikacja oraz przesyłanie danych pomiędzy budynkiem Sądu Okręgowego a salą rozpraw zapewni sieć światłowodowa.
W obrębie budynku powstaną nowe drogi dojazdowe. Więźniowie dowożeni będą drogą północną, od strony sądu, a wyjeżdżać będą na ulicę Zawiszy Czarnego.

Obiekt wraz z przyległym terenem objęty będzie rozbudowanym monitoringiem.

Na poziomie piwnic w skład systemu wejdzie 27 kamer – w tym 9 wandaloodpornych.

Na parterze sytuację obserwować będzie 18 kamer – w tym 2 wandaloodporne. Obraz z kamer będzie rejestrowany.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom znajdującym się na terenie obiektu, wszystkie drzwi wyposażone będą w system elektronicznych rygli otwieranych za pomocą specjalnych breloczków.

Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec września 2011 roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Silesian
Silesian
12 lat temu

Pięknie:)

Kaśka
Kaśka
12 lat temu

Uważam, że taka inwestycja to prestiż dla Gliwic i sądu bo to dobrze o nim świadczy skoro tutaj będą sądzic największych przestępców.

Silesian
Silesian
12 lat temu
Reply to  Kaśka

To nie mam nic wspólnego z prestiżem – świadczy o nieznajomości kpk (to nie zarzut)
Taki jest wymóg bezpiecznego procedowania – w SO w Katowicach taka sala istnieje od dawna! Takim salom nie doskwierają tak bardzo fałszywe alarmy bombowe z uwagi na ścisłą kontrolę wchodzących.
A kwestie nowoczesności – po prostu powstając dziś od podstaw musi być dostosowana do przepisów (rejestracja przebiegu rozprawy – dźwięku i obrazu).

kolega
kolega
12 lat temu

taa za duzo sie fimow naoglądałeś D

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI