r e k l a m a
spot_imgspot_img

Kubek z gliwickim Rynkiem

To gadżet dla wszystkich miłośników Gliwic, śląskiego malarstwa, a także celebrujących poranną kawę i amatorów popołudniowej herbaty.

Muzeum w Gliwicach przygotowało wyjątkowy kubek z obrazem Erwina Sówki pod tytułem: „Święta Barbara z Aniołem Życia na gliwickim rynku”.

„Święta Barbara z Aniołem Życia” to pierwszy „gliwicki” obraz w twórczości Erwina Sówki – bodaj najsłynniejszego żyjącego malarza prymitywisty tworzącego na Górnym Śląsku. Powstał wiosną bieżącego roku na zamówienie Grzegorza Krawczyka – dyrektora Muzeum w Gliwicach.

Na obrazie „Święta Barbara z Aniołem Życia” czas i realność ulegają zawieszeniu. Codzienna przestrzeń ustępuje rzeczywistości symbolicznej. Powstaje nowy, magiczny układ znaczeń, w których odnajdujemy przeszłość naszego miasta.

W kadrze obrazu widoczna masywna bryła ratusza i trzy pierzeje kamienic okalających rynek. W tle, za linią budynków, pojawia się przeniesiona wyobraźnią artysty wieża Radiostacji. Na pierwszym planie kompozycję tworzy szereg kobiecych i dziewczęcych postaci. Tajemniczych boginek wcielających się w role wybranych przez malarza gliwickich symboli. Są to alegoria „Industrii” – kobiety z niecodziennym atrybutem, jakim jest żelazne koło zębate. Jest ono przywołaniem heroicznych początków gliwickiego przemysłu, jego rozwoju i znaczenia dla historii miasta. Monumentalna rzeźba „Industrii” znajdująca się niegdyś na cmentarzu starokozielskim pochodzi z nagrobka gliwickiego przemysłowca Augusta Wilhelma Hegenscheidta – założyciela i właściciela fabryki drutu przy ul. Dubois. Obecnie „Industrię” można oglądać na terenie Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych przy ul. Robotniczej.

Malarstwo Erwina Sówki obficie czerpie ze śląskich tradycji. W wieloznacznym często surrealistycznym stylu artysty szczególne znaczenie odgrywają postaci kobiet, mity, symbole górnicze, okultystyczne znaki a także inspiracje wywodzące się z kultury starożytnego Wschodu. Najważniejszą przestrzenią dla jego inspiracji malarskich jest katowicki Nikiszowiec. Tym razem w tej roli pojawiły się Gliwice.

Kubki z wizerunkiem obrazu Erwina Sówki w cenie 9,99 zł są do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, kino Bajka, ul. Dolnych Wałów 3.

Erwin Sówka: Polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni. Ceniony w Polsce i zagranicą. Jego prace prezentowane były m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, odnaleźć je można w zbiorach wielu muzeów oraz w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. O jego twórczości powstało też kilka filmów dokumentalnych. Mieszka w Katowicach.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI