spot_imgspot_img


Skrzyżowanie sprawia problemy kierowcom. Kto ma pierwszeństwo? Policja wyjaśnia

Skrzyżowanie Hutnicza, Zabrska, Bł. Czesława – od lat władze Gliwic obiecują w tym miejscu rondo. Okazuje się, że skrzyżowanie sprawia kierowcom problemy. Nasz Czytelnik zapytał policję o właściwe zachowanie na tej krzyżówce.

Grzegorz pyta: kto ma pierwszeństwo? Ten jadący z Hutniczej, który ma ustąp czy ten z Czesława, który ma stop? Z Hutniczej jedzie w prawo, a z Czesława w lewo… kto komu powinien ustąpić?
Podobne pytanie wysłał również do policji: „W związku z niejasną sytuacją i wieloma poglądami kierowców proszę o informację na temat pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ulic Zabrska /Czesława /Hutnicza. Drogą z pierwszeństwem jest Zabrska… ale podzielone są zdania odnośnie pozostałych ulic.
Kto ma pierwszeństwo: wyjezdzajacy z Czesława w lewo, czy ten z Hutniczej w prawo? Wg mnie ten z Czesława ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającym z Hutniczej. Czesława ma stop, a Hutnicza ustąp… co w mojej ocenie nie ma w tej kwestii znaczenia”.

Odpowiedzi udzielił Krzysztof Lewicki z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gliwicach.

„W odpowiedzi na Pana zapytanie przesłane drogą elektroniczną z dnia 08.10.2020 r. informuję, że skrzyżowanie ulic Zabrskiej – Bł. Czesława – Hutnicza w Gliwicach jest nietypowe, gdyż pierwszeństwo przejazdu posiada ulica Zabrska, do której podłączone są dwa wloty podporządkowane z prawej strony (patrząc w kierunku ulicy Chorzowskiej) tj. ulica Bł. Czesława i ulica Hutnicza. Jest to skrzyżowanie na tyle specyficzne, że jego obszar jest bardzo rozległy dlatego wjeżdżając na ulicę Zabrską, z którejkolwiek ulic podporządkowanych, można odnieść wrażenie, że jedzie się już drogą z pierwszeństwem przejazdu. Odnosząc się jednak do zapisów punku 2.1. Załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, należy zaznaczyć, że obszar skrzyżowania cyt. „obejmuje wspólną część dróg danego skrzyżowania, ograniczony wyznaczonymi lub domniemanymi liniami zatrzymania oraz ich przedłużeniami” rys. 2.1.1. Wobec powyższego zapisu należy zaznaczyć, że zarówno kierujący jadąc ul. Hutniczą jak kierujący jadący ul. Bł. Czesława będą na ulicach podporządkowanych, tym samym o pierwszeństwie przejazdu decydował zapis art. 25 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym cyt. „Kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególna ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającemu z prawej strony” pod warunkiem, że kierujący jadący ul. Bł. Czesława zastosuje się do dyspozycji znaku B-20 „STOP”., tj. zatrzyma się w miejscu wyznaczonym. Mając na uwadze powyższe należy przyznać Panu rację”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
2 lat temu

Skręcając z ul. Hutniczej w prawo jesteśmy już na ul. Zabrskiej, a skrzyżowanie z ul. Bł. Czesława jest kilka metrów dalej. Dlaczego więc będąc już na ul. Zabrskiej mamy ustapic pierszenstwa wyjezdzajacym z drogi podporzadkowanej.?

Śliwa
Śliwa
2 lat temu
Reply to  Zenon

Bo jest to jedno skrzyżowanie.

Dziadek
Dziadek
2 lat temu
Reply to  Śliwa

Skąd kierowca jadący ul.Hutniczą ma wiedzieć,że jest to „JEDNO” skrzyżowanie ?

Jerzy
Jerzy
2 lat temu
Reply to  Dziadek

Jest to wskazane na znaku

Dziadek
Dziadek
2 lat temu
Reply to  Zenon

Ciekawi mnie na jakiej podstawie ktoś uznaje,ze jest to „JEDNO” skrzyżowanie a nie „DWA” ?

Kierownica69
Kierownica69
2 lat temu

Co raz więksi „problemowcy” jeżdżą po naszych drogach!!!

jan
jan
2 lat temu

A PAn policjant nic nie wyjaśnił tylko przekazał informacje dla cwaniaków którzy teraz beda twierdzili że owszem zatrzymali się po czym wjechali na skrzyżowanie z ul czesława, Brawo panie f-szu , założmy że 2 auta wjada równocześnie na skrzyżowanie jeden nie musi sie zatrzymać a drugi tak to jaki cudem może mieć pierwszeńśtwo. Tam jest na tyle miejsca że mozna spokojnie zrobic małe rondo ale po co lepiej dac 6 mln na Piasta.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia – to jest definicja skrzyżowania. W którym niby miejscu Hutnicza przecina się z Bł. Czesława? Są to 2 osobne skrzyżowania.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI