Skutki uboczne stosowania odżywki białkowej

Suplementy dla sportowców to temat, który ciągle budzi pewne obawy. Czy popularne odżywki białkowe na pewno są bezpieczne? W Internecie krąży wiele opinii, jedni mówią, że nie szkodzą, inni że jednak odczuwali pewne dolegliwości. Jak naprawdę wygląda kwestia bezpieczeństwa odżywek białkowych? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Suplementy dla sportowców to temat, który ciągle budzi pewne obawy. Czy popularne odżywki białkowe na pewno są bezpieczne? W Internecie krąży wiele opinii, jedni mówią, że nie szkodzą, inni że jednak odczuwali pewne dolegliwości. Jak naprawdę wygląda kwestia bezpieczeństwa odżywek białkowych? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Dawka to klucz

Na początku trzeba zaznaczyć, że wszystko jest szkodliwe w nadmiarze. Nawet migdały mają swoją dawkę śmiertelną, jednak nikt nie zakazuje jedzenia migdałów, prawda? Z odżywkami białkowymi jest podobnie – jeśli parokrotnie przekroczymy dzienną dawkę spożycia białek nic dziwnego, że nam zaszkodzą. Na forach dla sportowców często można się natknąć na właśnie takie przypadki, w których osoba przedawkowała odżywkę i przez to skarży się na dolegliwości po spożyciu białka.

Jakość produktu 

Odżywki białkowe to wbrew pozorom nie tylko białko. To także substancje smakowe, słodziki, zagęszczacze i całe mrowie innych substancji, na które nasze ciało może różnie reagować. Bardzo często to właśnie takie dodatki sprawiają, że organizm źle reaguje na odżywkę. Mogą pojawić się problemy związane z trawieniem, takie jak wzdęcia, biegunki i inne przykre dolegliwości. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto uważnie czytać skład odżywki przed zakupem i nie wybierać tych, których składniki szkodzą naszemu organizmowi. 

Czy białko szkodzi?

Ciągle pozostaje pytanie, czy samo białko jest bezpieczne. Pojawiły się pewne głosy, że odżywki białkowe mogą negatywnie wpływać na pracę wątroby i nerek. Przeprowadzono pod tym kątem badania, które wskazują, że osoby zdrowe przyjmujące regularnie odżywki białkowe nie wykazują objawów sugerujących upośledzoną pracę wątroby i nerek oraz ich narządy nie są w żadnym stopniu uszkodzone. Można jednak sugerować, by osoby już wykazujące problemy w pracy nerek i wątroby uważnie monitorowały swój stan zdrowia podczas zażywania odżywek białkowych i pozostawały w kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Te same badania potwierdzają, że poza przytoczonym przypadkiem,  białka przyjmowane wraz z odżywką nie są w żadnym stopniu szkodliwe dla organizmu, o ile stosowane są jako dodatek do pełnowartościowej diety i treningów. 

Pozostaje jednak jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia. Coraz częściej można spotkać osoby z różnymi nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Czasami objawy, za które możemy “obwinić odżywkę” to pierwsze sygnały, że układ pokarmowy przestaje sobie radzić z trawieniem na przykład laktozy. Popularne odżywki białkowe powstają z mleka, przez co dawka laktozy w takim suplemencie jest o wiele wyższa niż w codziennej diecie i jeśli nie zdajemy sobie sprawy z nietolerancji, taka odżywka może przysporzyć nam wiele dolegliwości.

Podsumowanie

Odżywki białkowe nie wyróżniają się mocno na tle codziennych posiłków. Szkodzą w nadmiarze, tak jak wszystko, co możemy zjeść. Warto zwracać uwagę na skład wybieranych odżywek  i dobierać suplementy w taki sposób, by organizmowi nie szkodziły substancje pomocnicze. Jakość produktu jest ważna, dlatego warto sięgać po najlepsze odżywki, które znajdziesz na przykład w Muscle Power, internetowym sklepie z suplementami dla sportowców


Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI