Spacer pod strumieniami – już w lipcu

19 tryskaczy, 10 parabolicznych strumieni oraz jeden, wysoki na 3 metry słup wody – tak będzie wyglądała fontanna na placu Piłsudskiego. Ma być gotowa do końca czerwca.

Wraz z pojawieniem się fontanny swój wygląd zmieni również cały plac.

Budowa miejskiej fontanny została przez MZUK zapowiedziana już w ubiegłym roku. Teraz ogłoszono przetarg na jej wykonawcę.

Fontanna, a w zasadzie zespół fontann, będzie usytuowany w obrębie istniejącego trawnika, za pomnikiem Marszałka, na głównych osiach widokowych.

W założeniu projektantów, zarówno formę fontanny jak i materiały wykończeniowe wybrano tak, by korespondowały z obecną nawierzchnią Placu Piłsudskiego i otaczającą zabudową.
Dlatego zastosowano naturalne płyty z bazaltu w kolorze zbliżonym do istniejącej kostki betonowej oraz żółty granit o nazwie Barcelona, który koresponduje z innymi rewitalizowanymi fragmentami miasta, na przykład Rynkiem.

Z ciągów pieszych zniknie kostka betonowa – zastąpi ją nawierzchnia z dużej kostki kamiennej. Zlikwidowany zostanie także trawnik wraz z rosnącą tam niską zielenią i żywopłotami. Pojawi się nowa zieleń oraz nowe ławki i śmietniki.

Zmieni się też kompozycja samego placu. Wytyczone zostaną na nim 3 trakty piesze – dwa zewnętrzne oraz jeden wewnętrzny.

Ten, biegnący wzdłuż ulicy Piłsudskiego urozmaicony zostanie kamiennymi słupami, które stanowić będą naturalne przedłużenie lamp znajdujących się za pomnikiem.

Nowa fontanna to zespół 30 dysz, o zróżnicowanej wysokości wyrzutu wody.

Wzdłuż zewnętrznego ciągu pieszego umieszczonych zostanie 19 tryskaczy (o wysokości strumienia wody od 0,2 m do 1,3 m ). Przy co drugim tryskaczu rozmieszczonych będzie 10 strumieni parabolicznych o wysokości ok. 2,5m, które utworzą „sklepienie wodne”. Z kolei na linii pomnika, na środku ciągu pieszego pojawi się stały, wysoki na 3 metry słup wody.

Kto będzie wykonawcą fontanny dowiemy się na początku marca.

Nina Drzewiecka

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
baran
baran
12 lat temu

wkońcu w gliwiach jakas porządna fontanna 🙂 brawo

Leon
Leon
12 lat temu

Czyli kolejny gruntownie zmodernizowany skwer.
Dobrze, że znowu wybraliśmy Zygmunta Starego.

fun
fun
12 lat temu

za modernizacją placu stoi MZUK wiec oni i tak by to zrobili za tego czy innego prezydenta, ale swoją drogą faktycznie dobrze, że znów jest Zygmunt prezydentem :))

tomek
tomek
12 lat temu
Reply to  fun

Masz rację, że to MZUK remontuje, tylko jakoś mi się wydaje, że gdyby to nie ZF wygrał wybory prezesem MZUKu byłby ktoś pokroju Wiśniewskiego. Fachowiec oczywiście.

Qus
Qus
12 lat temu

Będę się pewnie powtarzał… ale chwalimy się muzeami, parkami, skwerami itp., a o DROGI nikt nie dba! Nie chciałbym wspominać, że niektóre nie powinny mieć miana DRÓG! Np. ulica o nazwie Błonie, która znajduje się przy sośnickiej giełdzie! Ludzie, którzy odpowiadacie za to – ZASTANÓWCIE SIĘ! Pozdrawiam 🙂

glwcn4e
glwcn4e
12 lat temu

a o tramwajach jeszcze nikt? nic? 😀

Ric
Ric
12 lat temu

Brawo!

Mieszkaniec Piłsudskiego
Mieszkaniec Piłsudskiego
12 lat temu

TRAGEDIA !!
Może i fajne dla kogoś kto tu nie mieszka, ale dla mieszkańców oznacza to tłum ludzi, hałas i chlupanie wody. Jestem pewien, że będzie to idealne miejsce do spotkań dla młodzieży, która stwierdzi, że jest to idealne miejsce na picie piwka. Jestem mieszkańcem na ulicy Piłsudskiego i na pewno wystąpię z petycją przeciwko budowie, moi sąsiedzi również. Panie Zygmuncie, wiem, że chce Pan dobrze, ale proszę zbudować pod swoim domem taką fontannę 🙂

Ona
Ona
12 lat temu

Ja również tam mieszkam i całkowicie się zgadzam z tą opinią, już dość hałasu jest u nas za oknem na wiosnę i w lecie, więc pomysł na te fontanny to duża przesada….

Nadir
Nadir
12 lat temu

Wszystko ładnie pięknie, jednak można było postawić Marszałka na wzniesieniu po gwieździe a basen , który kiedyś istniał; zmodernizować. Marszałek byłby właściwie wyeksponowany, na „górce” nie gnieździłaby się banda pijaczków a koszty byłyby napewno niższe.

jimik
jimik
12 lat temu

KLĘSKA, nie dizała

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI