Spore pieniądze dla gliwickich szpitali

Tylko w ostatnich 5 latach władze Gliwic na szpitale przeznaczyły 17,5 mln zł z miejskiego budżetu.

Środki pozwoliły na doposażenie placówek i poprawę warunków świadczenia usług medycznych. Również w tym roku miasto wygospodarowało spore kwoty – Szpitalowi Miejskiemu nr 4 i Gliwickiemu Centrum Medycznemu przekazano niemal 5 mln zł.

Za finansowanie systemu ochrony zdrowia odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Zdrowia podlegający administracji rządowej. Ponieważ jednak kontrakty z NFZ nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom, gliwicki samorząd od lat sukcesywnie podejmuje własne działania poprawiające infrastrukturę placówek i warunki świadczenia usług zdrowotnych. W latach 2011–2015 na wsparcie szpitali gliwicki samorząd przeznaczył 17,5 mln zł. Dzięki tym środkom szpitale zyskał nowy sprzęt medyczny.

– Od lat wspieramy i nadal będziemy wspierać gliwickie szpitale. Zapewnienie mieszkańcom odpowiednich, godnych i przede wszystkim wystarczających warunków opieki i leczenia, jest niezwykle ważną kwestią. Jako samorząd jesteśmy świadomi deficytów, z którymi borykają się szpitale. Uważamy, że mieszkańcy nie mogą na tym tracić, dlatego na doposażenie szpitali przeznaczamy znaczne sumy – tłumaczy Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

Dzięki wsparciu miasta w latach 2013–2015 w Szpitalu Miejskim nr 4, w którym miasto Gliwice ma 100% udziałów, za 1,3 mln zł kupiono sprzęt i aparaturę medyczną, a za 150 tys. zł zmodernizowano dach budynku. Spłacono też zobowiązania opiewające na 1,6 mln zł. Z kolei Gliwickie Centrum Medyczne w latach 2011–2015 otrzymało od Miasta Gliwice ponad 14,5 mln zł. Środki zostały przeznaczone na modernizację budynku i sprzętu placówki.

– Środki miejskie są przeznaczane na zakup sprzętu oraz prace remontowe i budowlane, bo na tyle pozwala procedura podwyższenia kapitału. Gdyby nie pomoc miasta, z bieżących środków nie mielibyśmy szans na przeprowadzenie tego typu inwestycji – mówi lek. med. Marian Jarosz, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 i Gliwickiego Centrum Medycznego.

W tym roku do placówek z miejskiej kasy trafiło 4,7 mln zł.

Na potrzeby Szpitala Miejskiego nr 4 w bieżącym roku miasto przekazało jako podwyższenie kapitału zakładowego 2,3 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na adaptację pomieszczeń na oddział anestezjologii i intensywnej terapii, modernizację wjazdu na teren szpitala oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej, m.in. aparat do operacji zaćmy i witrektomii, aparat RTG i zestaw prób wysiłkowych. W Gliwickim Centrum Medycznym kapitał podwyższono o 2,4 mln. Środki zostaną przeznaczone na remont budynku i terenu wokół, modernizację oddziału kardiologii oraz zakup nowego sprzętu i aparatury medycznej.
—-
MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI