r e k l a m a


Sprawdź samochód, zanim go kupisz. Znasz tę usługę?

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu lub innego pojazdu, pamiętaj, by sprawdzić jego historię.

Warto zacząć od daty pierwszej rejestracji, przez terminy kolejnych badań technicznych i zawierania umów ubezpieczeniowych, po ostatnie wydarzenia, w których auto brało udział. Teraz jest to bardzo proste – wystarczy zajrzeć do bezpłatnej bazy – historiapojazdu.gov.pl

„Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?
Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:
dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Jak uzyskać dane?
Wystarczy wpisać trzy dane:
numer rejestracyjny pojazdu,
datę pierwszej rejestracji pojazdu,
numer VIN – jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.
Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Skąd pochodzą dane?
Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia. Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI