r e k l a m a

spot_imgspot_img

Sprzedawcy na giełdzie zapłacą wyższą opłatę targową

Władze Gliwic podnoszą kolejne opłaty. Tym razem mowa o opłacie targowej.

Giełda samochodowa w Gliwicach nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak kilkanaście lat temu. Jest jednak wiele osób, które lubi tam robić niedzielne zakupy ze względu na konkurencyjne ceny. Teraz ceny te mogą wzrosnąć. Wszystko przez wyższą opłatę targową. Jej podniesienia chcą władze Gliwic. Decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni.

Handlujący zapłacą więcej w niedzielę. Przykładowo – do tej pory za sprzedaż z samochodu osobowego lub dostawczego musieli uiścić opłatę w wysokości 26 zł, a wkrótce zapłacą 32 zł. Sprzedaż z samochodu ciężarowego (niezależnie od DMC) kosztowała 29 zł. Teraz urzędnicy postanowili podzielić samochody ciężarowe na kategorie wg DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita): pojazd do 5 ton ładowności – 36 zł, a powyżej 5 ton – 50 zł.

Sprzedaż z przyczepy (w tym gastronomicznej) kosztowała do tej pory 36 zł, a teraz będzie kosztowała 42 zł.

Za każdy m2 dodatkowej powierzchni przy samochodzie / przyczepie zajętej w celach handlowych należało zapłacić 9 zł, a teraz opłata wyniesie 12 zł.

Podrożeje też sprzedaż z ręki, z kosza, z wózka, z ziemi, ze straganu, stoiska handlowego (koperta, szczęki, ława, stół). Postanowiono podzielić tę kategorię. Wcześniej najmniejsze stanowisko, jakie można było wykupić, miało powierzchnię do 4m2 i należało zapłacić 18 zł. Każdy następny m2 dodatkowo zajmowanej powierzchni kosztował 2 zł. Teraz najmniejsza powierzchnia to 2m2, za którą trzeba będzie zapłacić 12 zł, natomiast za zajęcie powierzchni od 2 do 4m2 handlujący zapłaci 22 zł. Ceny będą kształtowały się następująco:

 • 4-8m2 – 26 zł
 • 8-15m2 – 32 zł
 • 15-30m2 – 37 zł
 • powyżej 30m2 – 40 zł (plus 1 zł za każdy dodatkowy m2).

Są też dobre wiadomości – mniejsza opłata za sprzedaż auta lub innego pojazdu. Część osób sprzedaje samochody właśnie na giełdzie. Do tej pory za wjazd na teren giełdy samochodu do sprzedaży należało uiścić następującą opłatę:

 • motorower, motocykl, skuter, quad – 13 zł
 • samochód osobowy, dostawczy, mikrobus – 38 zł
 • samochód ciężarowy – 46 zł
 • przyczepa – 38 zł
 • autobus – 75 zł

Teraz te stawki będą niższe:

 • jednoślad z silnikiem o poj. do 50cm3 – 5 zł
 • jednoślad, quad z silnikiem o poj. pow. 50cm3 – 10 zł
 • samochód osobowy, dostawczy, przyczepa towarowa lekka – 24 zł (handlowiec wystawiający więcej niż 3 sztuki jednocześnie zapłaci 18 zł za szt.)
 • inne pojazdy – 40 zł

W uzasadnieniu władze Gliwic podkreślają, że na targowiskach miejskich zostają zachowane obowiązujące stawki, ponieważ handlowcy tam sprzedający muszą ponosić inne koszty m.in. czynsz dzierżawny. Mniejsze opłaty mają też zachęcać kolejnych przedsiębiorców do handlowania w tych punktach. Co ciekawe, urzędnicy tłumaczą, że wpływ na podnoszenie opłat mają rosnące koszty funkcjonowania i jako przykład podają między innymi… podatek od nieruchomości. Ten sam podatek, który w innej uchwale (na wniosek prezydenta Gliwic) radni prawdopodobnie podniosą.
fot. MZUK Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ART
ART
1 rok temu

No tak-giełda świeci pustkami,to obniżają koszt biletu na samochody.Komu?Przecież tam nie ma żywego ducha,kilka komisów i to wszystko. Ja bym nazwał to już raczej bazarem.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI