Zrewitalizowany zabytkowy gmach dawnej Poczty Głównej w Gliwicach ma szansę na prestiżową nagrodę.
Międzynarodowy konkurs MIPIM Awards od 1991 roku wytycza trendy i nagradza najwybitniejsze projekty i najbardziej imponujące realizacje na światowym rynku nieruchomości. W jury zasiadają czołowi urbaniści i architekci z całego świata. Jak dotąd uhonorowano w nim takie realizacje jak zaskakującą rewitalizację KOSMO w Neuilly sur Seine czy futurystyczny projekt biurowca Mille Arbres w Paryżu.
Do drugiego etapu konkursu nominację otrzymały dwie inwestycje DL Invest Group zlokalizowane na Górnym Śląsku: restauracja zabytkowego budynku dawnej Poczty Głównej w Gliwicach w kategorii Najlepsza rewitalizacja oraz biurowiec przy al. Roździeńskiego w Katowicach w kategorii Najlepszy projekt przyszłości.
W kategorii na najlepszą rewitalizację rywalizują obiekty, które w wyniku działań inwestora otrzymały szansę na drugie życie – nie tylko zyskały nowy wizerunek, ale także nowe funkcje społeczne. Taki cel przyświecał DL Invest Group, kiedy rozpoczynały się prace nad jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków Gliwic – świadka dawnej świetności miasta i jego wielokulturowej historii. Gmach dawnej poczty jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Gliwicach. Stanowi unikatowy na Śląsku przykład architektury wzniesionej w stylu historyzmu z dominacją cech neogotyku w latach 1903-1906.
– Kiedy poznaliśmy bliżej sam budynek oraz jego historię, zakochaliśmy się w nim – mówi Wirginia Leszczyńska, COO DL Invest Group. – Mamy świadomość, że jego restauracja jest niezwykle istotnym elementem budowania europejskiej tożsamości miasta i czerpania z najlepszych tradycji Gliwic i Śląska. Ta inwestycja wymagała nie tylko wizji, ale również odwagi. Nominacja do drugiego etapu konkursu jest potwierdzeniem tego, że podjęliśmy słuszną decyzję, dając starym murom nowe funkcje – dodaje.
Dzięki rewitalizacji obiekt odzyskał prestiż, pełniąc równie ważną, co kiedyś rolę społeczną. Niegdyś umożliwiał komunikację na odległość, dziś – dzięki przemyślanej aranżacji przestrzeni – zbliża ludzi w realnej przestrzeni. Wnętrze sprzyja prospołecznej atmosferze i dynamice pracy kreatywnej. Naczelną ideą, jaka przyświecała inwestorowi, jest przekonanie, że architektura powinna odpowiadać na potrzeby czasów, w których powstaje. Budynek z zewnątrz zachował swój neogotycki charakter, przestrzeń wewnętrzna zyskała nowoczesny i funkcjonalny design, a mury naszpikowano nowoczesną technologią.
Restauracja wykonana przez DL Invest Group miała na celu wprowadzenie nowego życia, świeżości i dynamiki przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów artystycznych i historycznych: zróżnicowanej bryły, ekspresji form oraz bogatych dekoracji. Została przeprowadzona z szacunkiem dla zabytkowej tkanki budynku, z uwzględnieniem wysokiej klasy nowoczesnych, certyfikowanych materiałów wykończeniowych, które pozwoliły na podniesienie efektywności energetycznej oraz izolacyjności cieplnej obiektu. Budynek został wyposażony we wszystkie instalacje oraz udogodnienia wymagane dla obiektów klasy A.
Która z tych inwestycji będzie mogła poszczycić się prestiżową nagrodą? Przekonamy się już w marcu tego roku podczas jednej z największych międzynarodowych imprez branży nieruchomości w Cannes.