r e k l a m a


Straż miejska w Gliwicach świętowała 25-lecie

Straż miejska na co dzień dba o bezpieczeństwo gliwiczan. Strażnicy kojarzą się głównie z mandatami za niewłaściwe parkowanie, jednak jak pokazują statystyki – wystawia się ich stosunkowo niewiele.

Kierowcy są głównie pouczani. – Z mandatami jest tak, że wystawiany jest mniej więcej co dziesiąty – mówi Janusz Bismor, komendant straży miejskiej w Gliwicach.

Funkcjonariusze organizują i biorą udział w wielu akcjach dla mieszkańców. Kompetencje straży miejskiej to przede wszystkim sprawy porządkowe i drobne wykroczenia. Dotyczą one m.in. psów wyprowadzanych bez smyczy, dzikich wysypisk, kontroli sprzedaży alkoholu, targowisk czy utrzymania czystości przez właścicieli nieruchomości.

Strażnicy w Gliwicach nigdy nie mieli fotoradaru. To świadoma decyzja prezydenta, bo jak mówi – nie chce by ta formacja była represyjna wobec mieszkańców.

– W moim odczuciu straż nie jest od działań represyjnych. Te narzędzia wykorzystuje tylko wtedy, kiedy musi. Straż powinna być gospodarzem miasta i pilnować porządku na najniższym szczeblu. Musi wykonywać te zadania, których inne służby nie chcą i nie mogą podjąć – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

W czwartek strażnicy świętowali. W kinie Amok odbyła się gala z okazji 25-lecia straży miejskiej w Gliwicach. Od ćwierćwiecza funkcjonariusze dbają o porządek w mieście i bezpieczeństwo gliwiczan.

– Mieszkańcy zgłaszający nam jakiś problem oczekują, że przyjedziemy od razu. Nie jest to możliwe, bo zgłoszeń mamy od 70 do 90 dziennie i obecność w każdym miejscu na raz nie jest możliwa – mówi Janusz Bismor.

Straż miejska w Gliwicach od wielu lat realizuję te zadania i prowadzi szeroko rozumianą profilaktykę prospołeczną. Realizuje zadania ustawowe, prowadzi szereg akcji profilaktycznych o charakterze informacyjnych. Strażnicy są obecni m.in. w szkołach i przedszkolach. Zimą pomagają bezdomnym, a wiosną znakują rowery, co pomaga w ich odnalezieniu, gdy zostaną skradzione.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Gąska
8 lat temu

zlikwidować

Mariusz Fornalski
8 lat temu

Taka Straż Miejska może być.

Jerzy Jachowicz
8 lat temu

Mądre władze w wielu miastach zlikwidowały już ,niepotrzebną straż miejską ,,To tylko koszta i kolesiostwo w urzędzie miasta ..

Tomasz Fisk
8 lat temu

-dlaczego piesek bez kaganca?
-a pan chodzilby w kagancu caly dzien?
-nie jestem psem
-bo pana nie przyjeli…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy
8 lat temu

Nagrodę „Złotą kostkę” dostał były Komendant Straży Miejskiej a raczej Komediant Straży Wiejskiej ?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI