r e k l a m a
spot_imgspot_img

System klimatyzacyjny w małej firmie – jak wygląda planowanie?

Pogoda w Polsce lubi zaskakiwać. Gorzej jednak, jeżeli fale upałów zaczynają dawać się we znaki w miejscu pracy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej właściciele małych i średnich firm decydują się na montaż systemu klimatyzacyjnego. Warto jednak o tym pomyśleć znacznie wcześniej – instalacja klimatyzacji wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania. Dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega etap planowania oraz, jakie kryteria należy w nim uwzględnić.

Wybór producenta i systemu klimatyzacyjnego

Wybierając pierwszy system klimatyzacyjny do firmy, często kierujemy się wyłącznie jego ceną. Warto jednak pamiętać o tym, że na klimatyzacji nie należy oszczędzać. Od tego bowiem będzie zależeć jej wydajność. Warto jednak zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują funkcje dodatkowe, w tym. jonizator powietrza, filtr typu HEPA (usuwający dym papierosowy, alergeny i kurz), filtry antybakteryjne, uwalniające witaminę C itd. Im więcej funkcji będzie on posiadał, tym niestety urządzenie będzie droższe. Nie ulega jednak wątpliwościom, że przyczyni się ono do podniesienia jakości powietrza w biurze.

Wybór mocy urządzenia

To kolejny z ważnych elementów planowania założenia klimatyzacji. O tym, jakiej mocy urządzenie sprawdzi się w firmie, zadecyduje kształt oraz metraż pomieszczeń w budynku. Wygląda to następująco:

  1. 20-30 m– 2,5 kW mocy;
  2. 30-40 m– 3,5 kW mocy;
  3. 40-60 m2 – 5,0 kW mocy;
  4. 60-90 m2 – 7,0 kW mocy;
  5. powyżej 90 m2 – minimum 10 kW mocy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wartości minimalne. Istnieje bowiem grono czynników, które mogą zadecydować o konieczności zamontowania klimatyzatora o większej mocy. Na etapie planowania należy je więc rozpoznać. Będzie tak np. w pomieszczeniach otwartych, które wymagają montażu urządzenia o większej sile. Na wydajność chłodzenia wpływa także stopień nasłonecznienia pomieszczeń. Im więcej światła słonecznego do nich wpada, tym wyższa będzie ich temperatura. Tym samym do ich schłodzenia potrzebne będzie urządzenie o większej mocy chłodniczej – zazwyczaj wyższej niż w przypadku biur, do których nie dociera zbyt duża ilość światła.

Zlokalizowanie jednostek wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora

W zależności od tego, jaki typ klimatyzatora się wybierze, należy również pomyśleć o tym, gdzie umieścić jego jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku urządzeń naściennych jednostka ta powinna znaleźć się na ścianie maksymalnie pod samym sufitem. Z kolei w przypadku klimatyzatora podłogowego będzie ona wyglądem przypominać grzejnik. Dlatego na etapie planowania warto pomyśleć o tym, gdzie jednostki te mają zostać zamontowane. W tym celu warto zapoznać się z dokładnymi wymiarami urządzenia, a następnie sprawdzić, czy się one zmieszczą. Warto również przeanalizować wszelkie za i przeciw wybranej lokalizacji. Dzięki temu zniwelujesz ryzyko późniejszego „potykania się” o sprzęt, który został zamontowany w złym miejscu. Z kolei jednostkę zewnętrzną warto umieścić tak blisko jednostki wewnętrznej, jak tylko będzie to możliwe. Zwykle wybiera się do tego balkon, taras, czy zewnętrzną ścianę budynku.

Instalacja jednostek

Na etapie planowania warto również uwzględnić, że połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną będzie wymagało konieczności przeprowadzenia prac instalacyjnych. Zazwyczaj zajmują się nimi firmy oferujące sprzedaż systemu klimatyzacyjnego. Jeżeli jednak planujesz wziąć sprawy w swoje ręce i zająć się tym osobiście – upewnij się, że posiadasz wszelkie niezbędne do tego narzędzia. Konieczne może okazać się m.in. nawiercenie muru, do czego potrzebna będzie wiertarka z długim wiertłem. Jeżeli jednak samodzielne układanie instalacji wentylacyjnej przerośnie Cię już na etapie planowania – lepiej będzie zostawić to fachowcom.

4. Zamówienie montażu i jego realizacja

To ostatni z etapów planowania instalacji systemu klimatyzacyjnego. Jeżeli więc planujesz skorzystać z usług ekipy montażowej – wybierz termin, który nie będzie kolidował z pracą w siedzibie firmy. Montaż instalacji może zająć nawet pół dnia – w przypadku 2-osobowej ekipy. Warto więc wybrać taki dzień, w którym nie będzie aż tylu pracowników lub zleceń do wykonania. Na końcu warto również wspomnieć, że należy także uwzględnić czas oczekiwania na urządzenie. Niekiedy klimatyzatory dostępne są od ręki. Czasem jednak ich dostawa może zająć nawet i do kilku tygodni. Jeżeli więc chcesz, by latem klimatyzacja już działała – pomyśl o tym już wiosną.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI