r e k l a m a

spot_imgspot_img

Szybki test może ci uratować życie. Sprawdź to już dziś

Apelujemy szczególnie do osób podgrzewających wodę w piecykach gazowych (i innych z otwartym ogniem) o częste kontrolowanie drożności wentylacji.

Szczelne okna i drzwi naszych mieszkań zaburzają grawitacyjną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, a to śmiertelnie niebezpieczne. Niestety, co roku dochodzi do wielu zatruć tlenkiem węgla wydobywającym się z łazienkowych junkersów. Aby zapobiec tragedii, należy kontrolować drożność przewodów wentylacyjnych.

Co powinno nas zaniepokoić?
– zaparowanie pomieszczenia, skraplająca się na kafelkach, lustrach czy szybach okiennych para wodna,
– wilgoć w łazience, wyczuwalna stęchlizna w powietrzu,
– plamy pleśni na nadprożach i ościeżach okiennych, pod parapetami, w narożach pokoi oraz za meblami,
– złe samopoczucie, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa, gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją.

Oprócz fachowych kontroli przeprowadzanych przez administratorów warto kontrolować stan wentylacji samemu. Nie jest to trudne.

Do sprawdzenia potrzebne jest mała kartka papieru lub lekka chusteczka. Można wykorzystać też zapaloną zapałkę, świeczkę bądź zapalniczkę.

Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę. Gdy papier „przyklei się” do kratki, kończymy próbę, jeśli odpadnie, do kratki przybliżamy zapaloną zapałkę, świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy, czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka „przykleja się” do kratki, oznacza to, że wywiew działa dobrze, a kanał wentylacyjny jest drożny.
Jeżeli kartka nie „przykleja się” do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki, oznacza to, że w kanale jest ciąg, jednak zbyt słaby.
Jeżeli kartka nie „przykleja się” do kratki, a płomień nie odchyla się w żadną stronę, oznacza to, że kanał wentylacyjny jest niedrożny.
W przypadku podejrzenia niedrożności wentylacji bezzwłocznie należy powiadomić administratora obiektu lub wezwać kominiarza.

Nie należy blokować dostępu świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Uszczelniając okna i drzwi uniemożliwiamy wymianę powietrza i naturalne odprowadzanie tlenku oraz dwutlenku węgla z mieszkania.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI