Tak będziemy świętować 11 listopada

Już dziś 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Warto więc zamanifestować swój patriotyzm, uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych i dekorując domy flagami narodowymi. Gliwickie obchody święta narodowego rozpoczną się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Początek – godz. 12.00.

Uczestnicy uroczystości wyruszą potem spod kościoła w stronę Placu Marszałka Piłsudskiego. Na godz. 13.45 zaplanowano tam patriotyczną manifestację mieszkańców. Na placu wokół pomnika Marszałka żołnierze złożą meldunek wojskowy, podniosą flagę narodową i odegrają hymn państwowy.

Przewidziano tradycyjny Apel Poległych i salwę honorową. Reprezentanci organizacji społecznych i władz samorządowych złożą pod monumentem wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie przedstawiciele władz wraz z zaproszonymi gośćmi złożą kwiaty na cmentarzu żołnierzy francuskich (Park Przyjaźni Polsko-Francuskiej przy ul Kozielskiej 29) i na Cmentarzu Centralnym.

Rocznicowe uroczystości zwieńczy wieczorny koncert zatytułowany „Gliwickie Święto Muzyki. Rocznice 2011” w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Na scenie przy Nowym Świecie wystąpi Open Mind Orchestra, w skład której wejdą m.in. muzycy orkiestry Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00. Zainauguruje cykl imprez, na wzór słynnych „Proms”. Będą one organizowane co roku w najciekawszych miejscach miastach.

Program listopadowego koncertu wypełnią utwory wielkich mistrzów – Kilara, Verdiego, Liszta i Noskowskiego. Orkiestrę Open Mind poprowadzi Monika Wolińska – pierwsza polska dyrygentka, która w 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Solistą wieczoru będzie Tadeusz Domanowski – pianista urodzony w Gliwicach. Organizatorem przedsięwzięcia jest miejski samorząd oraz Fundacja Promocji Kultury i Sztuki im. Antona Brucknera, we współpracy z GTM oraz GOK. Bilety (w cenie: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy i 5 zł – dla uczniów szkół muzycznych) są do kupienia w kasie teatru. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.teatr.gliwice.pl.

W Święto Niepodległości, 11 listopada, Społeczny Komitet Uczczenia Bohaterów Narodowych i Gliwicki Klub Gazety Polskiej, zorganizują przejazd kawalkady samochodów ulicami Gliwic i Zabrza (przez Sośnicę), promując w ten sposób osobę Marszałka Józefa Piłsudskiego i narodowe święto.

Kolumnę poprowadzi samochód z dużym banerem na przyczepie. Znajdzie się na nim podobizna Marszałka i napis: „Święto Niepodległości: Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa odrodzonego 11 listopada 1918 roku”. Dalej pojadą auta udekorowane flagami. Samochody wyruszą o godzinie 10.00 z Placu Marszałka Piłsudskiego w kierunku Zabrza. Tam obijają Plac Warszawski oraz kościół pw. św. Anny i powrócą do Gliwic. Około godz. 12.00 – na czas mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze – kawalkada zatrzyma się w rejonie ul. Ziemowita. Po nabożeństwie objedzie główne ulice miasta. Przejazd zakończy się ok. godz. 14.00 na Placu Marszałka Piłsudskiego.

Z okazji 93. rocznicy Odzyskania Niepodległości dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Gliwicach organizują „IX Szkolny Rajd Pieszy o Puchar Jesieni 2011” pod hasłem prezydencji Polski w UE.

Impreza odbędzie się 10 listopada. Rajd wystartuje o godzinie 7.40 z sześciu miejsc (spod Radiostacji, Fabryki Opla, z Lotniska, Sośnicy, Ostropy i Kąpieliska Leśnego) w kierunku ZSE-U. O godzinie 10.00 delegacja uczniów złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na godzinę 11.00 zaplanowano natomiast pokaz judo i tańca współczesnego w siedzibie organizatora imprezy. Uroczyste zakończenie rajdu i ogłoszenie wyników nastąpi o godzinie 12.00.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI