Tak od środka wygląda tunel DTŚ

Trwa budowa śródmiejskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. W ścisłym centrum Gliwic „średnicówka” zostanie poprowadzona w tunelu o długości 493 metrów.

Gliwicki tunel będzie przypominał ten w Katowicach. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdą stronę. Roboty można obserwować, idąc ulicami Zwycięstwa i Dworcową.

Ściany tunelu powstają w tzw. technologii ścian szczelinowych – bez zajmowania dodatkowych terenów i dodatkowych rozkopów. Zabetonowano 24 z 41 segmentów stropów. Tam, gdzie takie segmenty są gotowe, rozpoczęto wykopy. Na budowie widać już wydrążone w tunelu fragmenty obu jezdni.

A co zmieni się na górze? Zamknięta obecnie ul. Zwycięstwa zostanie odtworzona. Natomiast w miejscu, gdzie dawniej teren zagłębiał się w śladzie dawnego Kanału Kłodnickiego (czyli był po prostu duży rów), powstanie nad tunelem dodatkowa powierzchnia do wykorzystania. Wyraźnie widoczne jest już powstające przykrycie nad trasą. W ramach budowy DTŚ ten nowy teren zostanie zagospodarowany. Po lewej stronie (kierunek Park Chopina) urządzony będzie skwer ze ścieżkami i ławkami, po prawej (pomiędzy ul. Zwycięstwa a ul. Dworcową) powstaną miejsca parkingowe.

Nie będzie to jednak docelowe rozwiązanie. Miasto planuje w przyszłości stworzyć tu jeszcze bardziej atrakcyjną i funkcjonalną miejską przestrzeń.fot. K. Krzemiński

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek_P
Jacek_P
7 lat temu

Szkoda tylko, że tunelu nie będzie już na wysokości parku Chopina i Palmiarni, bo hałas z DTŚ-ki będzie doskonale słyszalny w parku i zniknie świetne miejsce odpoczynku w centrum miasta… Chyba, że ktoś jeszcze wierzy, że ekrany wyciszają. Pomijając, że będą baaardzo estetyczne :/

cliper
cliper
7 lat temu

ja czekam na adaptacje terenów wokół,ciekaw jestem co zostanie po tych ogromnych zniszczeniach!wprawdzie przed dtś.ką żadnej perły architektonicznej tam nie było to mam nadzieje że nie powstanie blaszak hiper-truper!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI