r e k l a m a


Tak profesjonalnie nie było nigdy. Wybory rektora – komentarz

Wielkimi krokami zbliżają się wybory rektora Politechniki Śląskiej. Już widać, że obaj kandydaci postawili na nowoczesność. Czy nowy szef odświeży też wizerunek uczelni?

Fanpage na Facebooku, profesjonalne strony internetowe, doskonałe zdjęcia i konkretne programy – o to zadbali prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz prof. dr hab. inż. Adam Czornik, którzy przez najbliższe 4 lata chcą kierować śląską uczelnią.

W tak nowoczesny sposób swoich kampanii nie prowadzili nawet niektórzy kandydaci na prezydenta Gliwic. To nowa jakość. I to cieszy. Uczelniani wykładowcy pokazują, że nie musi być nudno, drętwo i bez polotu.

Arkadiusz Mężyk na swoim fanpage’u uzbierał niemal 400 fanów. Często publikuje posty, zdjęcia. Na profilu pojawiły się fotografie z włodarzami Gliwic i Zabrza. Nie musimy nawet przechodzić na stronę internetową, bo wszystkie potrzebne informacje znajdziemy na Facebooku. Widać, że kandydat docenia siłę mediów społecznościowych i nie potraktował ich po macoszemu, ale wykorzystuje narzędzia, które portal daje. Strona internetowa też jest przyjemna dla oka. Chociaż nieco niedopasowana do wszystkich urządzeń – u dołu ekranu pojawia się niewygodny suwak. W witrynie znajdziemy jednak m.in. program, kandydatów na prorektorów oraz skrócony życiorys. Świetny pomysł na logo – litery A i M symbolizujące góry.

Adam Czornik też nie próżnuje i wykorzystuje potęgę social mediów. Ma, co prawda, nieco mniej fanów, ale również publikuje często. Podobnie jak konkurent zamieścił na Facebooku najważniejsze informacje na swój temat. Można je łatwo odnaleźć. Oprócz zdjęć z politykami np. Jerzym Buzkiem czy Bronisławem Komorowskim, znajdziemy fotografie ze studentami i z prywatnych wyjazdów w góry. Strona internetowa jest bardzo nowoczesna. Prosta, czytelna. Zamieszczono na niej wszystkie potrzebne informacje m.in. program i kandydatów na prorektorów.

Obaj kandydaci mają swoje wizje uczelni.

Przeglądając program Adama Czornika odnosi się wrażenie, iż wyraźnie stoi na stanowisku, że Politechnika Śląska jest niedoceniana. Kandydat zapowiada, że gdy zostanie rektorem podejmie działania zmierzające do wzrostu prestiżu uczelni i odzyskania należnej jej pozycji wśród polskich uniwersytetów. Chce również przywrócić partnerskie relacje ze związkami zawodowymi. Czornik deklaruje również, że wprowadzi tzw. „budżet obywatelski”, w ramach którego studenci i pracownicy będą mogli proponować działania i inwestycje w ramach określonej kwoty. Adam Czornik przekonuje, że będzie wspierał tworzenie nowych kierunków studiów i zmieni zasady rekrutacji tak, aby umożliwić zapisywanie się kandydatów na więcej niż jeden kierunek. W programie czytamy też, że będzie promował wprowadzanie nowoczesnych metod nauczania, w tym e-learningu oraz poprawi warunki mieszkaniowe w akademikach.

Z programu, który zamieścił Arkadiusz Mężyk można wywnioskować, że według niego uczelnia jest coraz bardziej nowoczesna, a on będzie kontynuował te działania. Napisał m.in., że Politechnika Śląska w ciągu ostatnich 70 lat, pomimo wielu trudności i zawirowań dziejowych, skutecznie się rozwijała i obecnie jest jedną z największych polskich uczelni technicznych. „Przez działania projakościowe oraz przyjazną atmosferę kształcenia i pracy, chcę uzyskać efekt synergii w postaci wzrostu dorobku naukowego i kompetencji kadry, rozbudowanej współpracy zewnętrznej, wysokiej pozycji uczelni w rankingach krajowych i międzynarodowych oraz w pozytywnym odbiorze otoczenia gospodarczego i społecznego”. Kandydat zapowiada, że opracuje proste, szybkie i efektywne mechanizmy współpracy z otoczeniem gospodarczym. Mężyk deklaruje też wdrożenie działań zmierzających do zwiększenia liczby kierunków studiów o profilu praktycznym oraz studiów dualnych.

Który z kandydatów zostanie rektorem? Wybory już 20 kwietnia.

Łukasz Fedorczyk

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wełek
Wełek
7 lat temu

Po programie jasno widać jeden Pan będzie działać dla studentów i z studentami, drugi natomiast będzie rozbudowywać Politechnikę, tworzyć kadry, współpracować z biznesem.

Zagubiona
Zagubiona
7 lat temu

Panie Łukaszu,
pisząc za kilka dni kolejny artykuł proszę sprawdzić pod jakim adresem aktualnie jest strona www Pana Prof. Mężyka, bo jak już zdążyłam się pogubić – zaczęło się tydzień temu od niedziałającej:

arkadiusz.mezyk.pl

później było

http://xn--myk-sra90c.pl/

następnie

http://www.mrstudio.pl/am/

a teraz z założenia jest:

mężyk.pl

lecz tylko w niektórych przeglądarkach, bo np. w pewnych wersjach przeglądarki IE bądź na urządzeniach mobilnych jest to

http://xn--myk-sra90c.pl/

Zyczliwy
Zyczliwy
7 lat temu

Drogi autorze artykułu,
Serdecznie Pana zapraszam do zapoznania się z informacjami o:
– wadach prawnych, którymi podobno obarczone są wybory Rektora,
– alternatywnej wizji Uczelni,
– deklaracji o zainicjowaniu powszechnego ruchu pozytywnych zmian w nauce.

http://www.leszekdobrzanski.eu/

Zapraszam do lektury i dyskusji

RobiSIEciekawie
RobiSIEciekawie
7 lat temu

Kampania wyborcza z dnia na dzień się rozkręca, do wyborów Rektora zostaje niespełna 10 dni, a tutaj wyskakuje Prof. Dobrzański i – pomijając jego ostrą prezentację, w której czarno na białym mówi o swoim odczuciu na temat aktualnego stanu uczelni, o swojej wizji i odwołuje się prywatnie do Pana Rektora wypominając mu sprawę karną – mówi o tym, że wybory mogą być nieważne. Czy ktoś z ludzi bardziej siedzących w temacie od strony prawniczej może się wypowiedzieć na temat ważności wyborów, o czym pisze na swojej stronie Pan Prof? Czy to prawda, że wybory 20 kwietnia mogą się okazać nieważne?… Czytaj więcej »

Po Spotkaniu
Po Spotkaniu
7 lat temu

Tym co nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu otwartym polecam:
1) http://www.czornik.pl (nową odsłonę)
2) prezentację np. na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=jXRIy9_Uioc

Na razie nie ma nic nowego (broszury / prezentacji) na FB ani stronie Pana Prof. AM.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI