spot_img


Terapia zajęciowa dla seniorów w Zbrosławicach

Ośrodki dla osób starszych prześcigają się w ofercie dla swoich mieszkańców. Standardem staje się całodobowa opieka, pięć posiłków dziennie, dostęp do lekarza, fryzjera, czy kosmetyczki.

Są to jednak usługi nastawione na indywidualne potrzeby, które mimo, że niezmiernie ważne nie zastąpią chęci integracji i współpracy z innymi ludźmi.

Zróbmy to razem
Seniorzy to często osoby bardzo towarzyskie, samodzielne i zainteresowane rozmaitymi aktywnościami. Chcą korzystać z atrakcji, uczestniczyć w spotkaniach z rówieśnikami, integrować się z nimi. Dyrekcja zbrosławickiego ośrodka Senior Plus wie jak ważne jest towarzystwo dla osób starszych. Nie zawsze osoby mieszkające w domach seniorów mają w pobliżu rodzinę. Bywają sytuacje, że jest ona daleko, albo na tyle niedostępna, że rolę rodziny przejmują współmieszkańcy i pracownicy ośrodków.
“Chcemy aby nasi seniorzy czuli się częścią grupy dlatego staramy się w różnorodny sposób zapewnić im rozrywki z udziałem innych mieszkańców”- mówi Dyrektor Senior Plus Aleksandra Przybyła.

Integracja a pora roku
W zbrosławickim ośrodku zajęcia dostosowane są do pór roku. Latem i wiosną organizowane były zajęcia na powietrzu, odbył się także grill rodzinny gdzie seniorzy biesiadowali także ze swoimi najbliższymi. W ciepłych miesiącach roku mieszkańcy preferują przebywanie na tarasie. Jesień to czas zajęć w salach ośrodka. Odbywają się zajęcia muzyczne, fizjoterapeutyczne, rozgrywki w gry. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się też arteterapia. Podczas zajęć z bajkoterapii seniorzy nie tylko dużo się śmiali ale także współpracowali ze sobą w podgrupach.

Terapia zajęciowa dla seniorów
Zajęcia terapeutyczne dla seniorów mają różny charakter. Mogą być plastyczne, muzyczne, czy teatralne. Rodzaj arteterapii uzależniony jest potrzeb i kondycji seniorów. Taka aktywność bardzo pobudza kreatywność, wzbogaca kontakty międzyludzkie ale także przyczynia się do poprawy codziennego funkcjonowania seniorów. Dla przykładu, zajęcia z malowania ćwiczą dłonie i palce osób starszych, co poprawia ich kondycję fizyczną w podstawowym zakresie. W bajkoterapii, czy muzykoterapii ćwiczymy pamięć.

Terapeuta przewodnik
Istotą dobrze prowadzonej arteterapii jest prowadzenie jej przez doświadczoną osobę. Wiedza z zakresu terapii zajęciowej to podstawa do zaproponowania seniorom różnorodnych, dostosowanych do ich potrzeb aktywności. Szczególnie ważne jest aby zajęcia miały walor integracyjny i rozwojowy. Terapeuta pełni tu rolę mentora, przewodnika, osoby, która nie tylko moderuje zajęcia ale też pomaga, dopinguje i motywuje do “pracy”. Jest osobą godną zaufania, przy której seniorzy nie czują się skrępowani, mogą jej zaufać, to buduje więź, której efektem jest chęć brania udziału w terapii.

Nic na siłę
– Zajęcia arteterapeutyczne nie są obowiązkowe, jeśli mieszkaniec naszego domu nie czuje się przekonany do uczestnictwa w nich, może je zwyczajnie poobserwować nie uczestnicząc. Jeśli przekona się o ich wartości dołącza do grupy – mówi Aleksandra Przybyła. Aktywności arteterapeutyczne to ukłon w kierunku seniorów. Jest to nowoczesna, ale też prosta forma terapii dostosowana do potrzeb, pomaga podopiecznym podejmować wysiłki w celu uzyskania większej niezależności życiowej i satysfakcji psychicznej i fizycznej. Rezultaty arteterapii bywają niezwykłe o czym nie raz przekonali się prowadzący zajęcia, podkreślając jednocześnie, że nic nie dzieje się na siłę. Szacunek do uczestnika zajęć to kluczowa kwestia, jeśli dane zadanie jest dla seniora niekomfortowe nie musi go wykonywać, to ma być przyjemna terapia.

Nowoczesne formy terapii są bardzo pozytywnie odbierane przez seniorów. Są dla nich inną formą spędzania czasu w ośrodku. Mając szeroki wachlarz zajęć, te arteterapeutyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Korzyści płynące z uczestnictwa w takich spotkaniach są bezsprzeczne, dlatego im więcej takich aktywności tym szerszy uśmiech seniorów.

UWAGA
Tylko teraz, podpisując umowę w grudniu, na trzy miesiące, pierwszy miesiąc pobytu w Senior Plus tańszy o 10%. Zapytaj o szczegóły: 32 666 44 77 lub napisz maila: [email protected] Więcej informacji seniorplus.com.pl.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI