To będzie krwawy wtorek

W kojarzonych ostatnio z sensacyjnym odkryciem archeologicznym Gliwicach poleje się krew…!

„Krwawy wtorek” już w przyszłym tygodniu na Rynku. Nie za sprawą wampirów, których ślady znaleziono niedawno na budowie Drogowej Trasy Średnicowej, a dzięki ludziom dobrej woli, którzy zechcą oddać własną krew (nie wampirom), by ratować innych. We wtorek, 30 lipca, między godz. 10.30 a 17 na gliwickim Rynku na krwiodawców czekać będzie specjalny ambulans, w którym pobierana będzie krew. To wyjątkowa okazja, by pomóc drugiemu człowiekowi i wpisać się w nieco mroczny, ale bardzo intrygujący klimat, który zapanował w Gliwicach po sensacyjnym odkryciu grobów wampirycznych na budowie Drogowej Trasy Średnicowej.

– Oddać krew w miejscu, gdzie być może grasowały kiedyś te tajemnicze istoty? To ciekawe doświadczenie i wyjątkowy gest. No i obejdzie się bez gryzienia, bo krew zbierać będzie wykwalifikowany personel a nie wampiry – zachęcają organizatorzy akcji.

Kilkadziesiąt domniemanych grobów wampirycznych odkryto niedawno na terenie budowy DTŚ. O Gliwicach zrobiło się głośno w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie.

Archeolodzy przypuszczają, że kilkaset lat temu w grobach pochowano osoby oskarżone o wampiryzm. Ma o tym świadczyć m.in. nietypowe ułożenie szczątków ludzkich, w których czaszka jest odcięta od korpusu i złożona między kośćmi nóg. Taki rodzaj pochówku miał dać pewność mieszkańcom, że nawet po śmierci wampiry nie wrócą między ludzi.

Znalezisko okazało się bardzo wartościowe. Podobnie wartościowy może być finał akcji krwiodawstwa, o której w dniu zbiórki krwi będą informować hostessy rozdając mieszkańcom specjalne ulotki. Zapotrzebowanie na krew w wakacje rośnie. Wypadków jest więcej – dawców, ze względu na urlopy mniej.

Warto przypomnieć, że krwiodawcą może być właściwie każda zdrowa osoba. Warunkami koniecznymi są wiek (trzeba mieć skończone 18 lat) i waga (co najmniej 50 kilogramów). Istotne jest też posiadanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. W momencie oddawania krwi nie trzeba być na czczo. Wskazane jest nawet wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku. Organizatorami akcji są: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Urząd Miejski w Gliwicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
-agniecha-
-agniecha-
9 lat temu

to nie są groby wampiryczne…. warto cofnąć się do historii i archiwum miasta Gliwice, jak również opracowań świetnych ludzi, którzy zaczerpnęli trochę historii Gliwic. Gdyby trochę poszperać okazałoby się, ze nie są groby wampiryczne a groby skazańców – a dokładnie morderców, którzy w ówczesnych czasach zostali skazani na karę śmierci przez ścięcie głowy. Kiedy kat wykonał wyrok i skrócił ich o głowę, ciała morderców chowane było poza granicami grodu – ułożone w ten sposób, jak odnaleziono w wykopaliskach….

sfsdfsd
sfsdfsd
9 lat temu
Reply to  -agniecha-

Oni tymi grobami chcąc wzbudzić sensacje jedynie… Ostatnio temat wampirów jest bardzo modny, a Gliwice chce się właśnie do tego dopasować…. Wkurza mnie to, że zamiast mówić o faktach, bo przecież istnieje szereg dokumentów, ksiąg i opracowań z których można się dowiedzieć właśnie o sposobie pochówku. Wolą ciemnotę ludziom wciskać, a nastolatki ogłupione sagą Zmierzch czy serialem o wampirach wierzą, że w ich miejscowości kiedyś żył taki Edward. Zresztą co tu dużo mówić, ludzie coraz mniej czytają, coraz mniej interesują się historią i wierzą w każdą brednie w Internecie czy telewizji.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI