To ogromna inwestycja w Gliwicach. Zmieni się m.in. plac Piastów

Jak informuje urząd miejski w Gliwicach – Firma Pas Projekt wykona dokumentację projektową Zachodniej Bramy Metropolii Silesia. Firma złożyła najkorzystniejszą ofertę i została wybrana w drodze przetargu.

W ogłoszonym przez Miasto Gliwice przetargu wzięły udział dwie firmy. Wygrał Pas Projekt z Nadarzyna. Firma złożyła propozycję opiewającą na kwotę 6 765 000 zł. Wybrana oferta uzyskała najwyższą liczbę punktów, jest zgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Od daty podpisania umowy wykonawca będzie miał 12 miesięcy na realizację zadania.

W dokumentacji Centrum Przesiadkowego zamieszczono wytyczne dotyczące zagospodarowania terenu pokolejowego za dworcem PKP. Zespoły dworców i parkingów, wchodzące w skład Centrum Przesiadkowego, mają zostać włączone do układu komunikacyjnego miasta.

Skrzyżowanie przy ul. Tarnogórskiej i rondo im. L. Kaczyńskiego będą węzłami obsługującymi ten teren. Układ komunikacyjny południowej części śródmiejskiej strefy miasta zostanie zmodernizowany – przebudowana zostanie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i drogi krzyżujące się oraz inne ulice, natomiast plac Piastów zyska nową aranżację (m.in. powstaną parkingi).


Szczegółowe informacje dotyczące inwestycji zostały określone w koncepcji techniczno-architektonicznej sporządzonej przez An Archi Group s.c.

Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2018 r.

Zadanie będzie finansowane z udziałem środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Centrum Przesiadkowe, które powstanie na wykupionych przez miasto dawnych terenach kolei państwowych, będzie skupiać wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu i usprawni przemieszczanie się podróżnych. Będzie to nowoczesny, zintegrowany system stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych z parkingami dla samochodów i rowerów oraz zapleczem komercyjnym (lokalami gastronomicznymi i punktami z prasą). Według wstępnych planów inwestycja powinna być gotowa w 2020 r.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Grabowski
6 lat temu

Najpierw niech skończą drogi wokół podium bo sie strasznie stęskniłem za Panewnicka i Kujawska

Betty Betty
6 lat temu

Nareszcie jakieś zmiany…może podróżujacy busami będą mieli w końcu godziwe przesiadki i ulatwione dojazdy do innych gliwickich lokalizacji…..zobaczymy….

Janusz Ga
6 lat temu

Wizualizacja piękna, plany wspaniałe, a będzie jak zawsze…

Rafał Klimczyk
6 lat temu
Reply to  Janusz Ga

Jak zawsze czyli jak? Widzę, że jesteś fanem narzekania. Jak dla mnie to nasze miasto rozwija się super. Podobnie jak Katowice które już ogarnęly swój tzw. rynek. Ja się cieszę, a ty marudź dalej

M
M
6 lat temu

A patrzyłeś ostatnio na wszechobecny syf na ulicach? Popatrz jak wygląda główna ulica miasta, zwycięstwa, popatrz jak wyglada skwerek nad DTŚ, popatrz ile pięknej zieleni otacza centrum….a nie wróć…tam nie ma już nawet skrawka zieleni. Mamy piekne miasto. Piękne dla samochodów. Bo pieszy ma tylko beton do podziwiania.

20816NES
20816NES
6 lat temu

extra

gefa
gefa
6 lat temu

Czy to znaczy, że jadąc z Kopernika w okolice rynku będzie trzeba obowiązkowo przejechać przez nowe centrum przesiadkowe? Czyli przystanki od frontu dworca, istotne dla początku ul. Zwycięstwa, znikną? Rozumiem ideę, że przystanki nie muszą być w zasięgu wzroku, że trzeba do nich dotrzeć, ale nie potrafię sobie wyobrazić trasy A4 czy innych autobusów, z tym dodatkowym odcinkiem i przystankiem.

zadowolony
zadowolony
6 lat temu

Bardzo mi się podoba projekt i mam nadzieje że nikt tego projektu nie zablokuje w imię wydumanych wyższych celów miasto ma być nowoczesne i wygodne dla mieszkańców a te osoby które wiecznie narzekają mają zawsze wybór mogą się przeprowadzić do … Zabrza Chorzowa Bytomia itd a syf nie robi miasto czy inwestycje tylko ludzie pewnie malkontenci bo przecież na coś muszą narzekać

Graszka
Graszka
6 lat temu

Czy ktoś myśli o zieleni??? Narzekamy na smog a wycina się drzewa na potęgę pod…parkingi!!!! Obrzydliwość!!! W centrum miasta (przy ul Zwycięstwa) zbudowano parking więc nie narzekajcie na zanieczyszczone powietrze. A może tak pomyśleć i w centrum (również na placu Piastów) zrobić strefę „O” dla samochodów. Wystarczy jak będą spaliny z autobusów!!!

marcin
marcin
6 lat temu

Od dworca na Zwycięstwa oczywiście przejście podziemne dla pieszych. Bo pieszych w Gliwicach się nienawidzi, trzeba ich sprowadzić do podziemi, zakopać pod ziemię. Priorytet jest dla samochodów, a pieszy tylko przeszkadza. Mam propozycję dla władz miasta: niech wyburzą wszystkie budynki i zrobią jedną, wielką autostradę przez centrum miasta. Po co wam jeszcze mieszkańcy w Gliwicach, skoro samochody są najważniejsze?

adam
adam
6 lat temu

Gliwice zaczynają być ładniejsze ale troszeczke zapowoli ta metamorfoza

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI