Unia zwróci znaczną część kosztów remontu terenu wokół Radiostacji

Od niemal trzech lat oczy gliwiczan cieszy piękne otoczenie zabytkowej Radiostacji.

Uporządkowanie i renowacja tego terenu pochłonęły blisko 7,5 mln zł z budżetu miasta. Teraz nadszedł czas, aby Gliwice otrzymały z Brukseli blisko 5-milionowy zwrot wydanych na ten cel środków. Uchwałę o wyborze do unijnego dofinansowania tego projektu podjął zarząd województwa śląskiego.

Przypomnijmy, że pieczołowita renowacja terenu wokół Radiostacji trwała pół roku i zakończyła się w lipcu 2009 roku. W jej ramach wykonano m.in. nasadzenie zieleni, montaż małej architektury i ogrodzeń oraz sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Otoczenie Radiostacji zyskało w efekcie nowe funkcje: kulturalną, edukacyjną, rekreacyjną i turystyczną. Wyeksponowano szczególnie modrzewiowy maszt Radiostacji, powstały w latach 1934-1935.

Mierzy on 111 metrów i uchodzi obecnie za jedyną tego typu konstrukcję na świecie. W 1964 roku, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach, maszt wraz z najbliższym otoczeniem Radiostacji został wpisany do rejestru zabytków. Miejsce to związane jest bowiem z historycznymi wydarzeniami z 31 sierpnia 1939 roku, znanymi jako prowokacja gliwicka. Z tego powodu w sierpniu 2009 roku na terenie odrestaurowanego kompleksu przy ul. Tarnogórskiej odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Warto również wspomnieć, że od kilku lat Radiostacja leży na szlaku śląskich zabytków techniki.

Co roku podczas święta szlaku – INDUSTRIADY – jest jednym z kilkunastu miejsc w regionie najchętniej odwiedzanych przez miłośników techniki.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
10 lat temu

czyli remont kosztował nas tylko 2,5 bańki 😀 brawo! takie inwestycje to ja lubię

niechżyjezygmuś
niechżyjezygmuś
10 lat temu

Brawo Frankiewicz! Szkoda tylko, że poddani zawodzą. Teren radiostacji w niektórych miejscach pozarastał chwastami, trawę koszą od wielkiego dzwonu, a stłuczone zimą szyby do dziś straszą niewymienione. Oby nasz świetny prezydent pogonił kogo trzeba!

tomek
tomek
10 lat temu

Przydadzą się pieniądze. Bo komuś do łba strzeliło organizowanie jakiegoś bzdurnego referendum.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Co by ten kraj zrobil bez darowizny z Unii

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI