r e k l a m a


Uszkodziłeś samochód na dziurawej jezdni? Wnioskuj o odszkodowanie z ZDM

Złośliwi mówią, że w Gliwicach wraz ze śniegiem stopniał asfalt. I jest w tym sporo prawdy. Stan ulicy Sowińskiego jest dramatyczny. Podobnie jest na ul. Chorzowskiej.

Co zrobić, gdy wpadniemy w dziurę w jezdni i uszkodzimy sobie samochód? Okazuje się, że mamy prawo do odszkodowania od zarządcy drogi. Większą częścią ulic w mieście zarządza ZDM. I to właśnie tam należy kierować wniosek o odszkodowanie.

Okazuje się, że nawet jeśli nie masz ubezpieczenia AC, to możesz otrzymać odszkodowanie za naprawę pojazdu czy koła. Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku określa, że za stan techniczny jezdni odpowiada zarządca dróg. Podstawą prawną do wypłaty odszkodowania jest art. 415 kodeksu cywilnego, który mówi: “kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Jak można ustalić, kto zarządza daną drogą?

Z założenia, za utrzymanie dróg krajowych (np. DK88) odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich – zarząd województwa, powiatowych – zarząd powiatu, a gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta (w jego imieniu ZDM).

Wnioski do pobrania

Wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu ze względu na zły stan pasa drogowego np. ubytek, mulda, nierówności, oblodzenie, zniszczenia na skutek opadających konarów drzew
Wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu ze względu na zły stan pasa drogowego np. ubytek, mulda, nierówności, oblodzenie, uszczerbek na skutek opadających konarów drzew

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI