W środę 15 lutego, na terenie aglomeracji górnośląskiej musimy się spodziewać złej jakości powietrza.
Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w powietrzu przekroczony będzie stan alarmowy dla pyłu zawieszonego PM 10.
Jeśli to możliwe, ograniczmy w tych dniach przebywanie na wolnym powietrzu.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie o jakości powietrza na Górnym Śląsku. 15 lutego będzie ona zła. Zostanie przekroczona wartość progowa 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, wystąpi też ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. pogoda. Brak wiatru i niska temperatura utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji, kiedy intensywnie ogrzewamy domy i mieszania.
Zaleca się, aby powstrzymać się od przebywania na wolnym powietrzu. Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Smog nie najlepiej znoszą też osoby z chorobami serca i dróg oddechowych.
– W przypadku nasilenia objawów chorobowych (uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech) wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem – przestrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.
Służby wojewody śląskiego przypominają, że zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Powietrza w tych dniach prowadzone będą wzmożone kontrole indywidualnych kotłów i pieców. Za naruszanie przepisów zakazujących spalania odpadów nakładane będą kary pieniężne w wysokości do 500 zł (5 tys. zł w przypadku skierowania sprawy do sądu). Mieszkańcom zaleca się rezygnację z palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zakazuje się również palenia ognisk i pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.
Nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Myślicie, że w poprzednich latach smogu nie było ? Otóż był i pewne jest to, że o im dalej wstecz tym większy smog.
Dokładnie tak jak pisze Paweł! Smog był zawsze a kiedyś na Śląsku był milion razy większy. teraz media rozdmuchują sprawę smogu bo płaca im za to producenci maseczek, nowych pieców, pieców gazowych, filtrów powietrza itd. Smog się zmniejsza z każdym rokiem a w Gliwicach rocznie 5 tysiecy pieców wymieniają za kasę z miasta!
Polecam sprawdzenie danych dotyczących smogu z poprzednich lat. Nie masz racji. Teorie spiskowe też sobie daruj. Nawet jeśli są prawdziwe, płuc Ci to nie uratuje.
Dzielnica Tarnowskich Gór
Dzielnica Tarnowskich Gór
Dzięki smogowi wiem którzy moi znajomi lecą ślepi za stadem
Uwaga na smog – a jak mamy uważać? Do pracy trzeba iść… a nie da się nie oddychać… 🙁 aż smutno patrzeć na kominy, z których leci to paskudztwo