W Gliwicach rewolucji nie będzie

0
smietniki
fot. archiwum

Od 1 lipca w całej Polsce wprowadzona zostanie powszechna segregacja odpadów, podział śmieci na 5 rodzajów i jednolite oznaczenie kontenerów. Wiele gmin czeka prawdziwe trzęsienie ziemi, ale w Gliwicach rewolucji nie będzie.

Zgodnie z rozporządzenie ministra środowiska, które wejdzie w życie 1 lipca, wszystkie gminy będą musiały wprowadzić obowiązkowy podział na 5 frakcji odpadów: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne. Do tej pory samorządy miały dużą dowolność w organizacji odbioru odpadów, teraz ujednolicony zostanie nawet kolor pojemników na odpady – do niebieskiego kontenera trafi papier, do białego szkło bezbarwne, do zielonego szkło kolorowe, do żółtego metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego odpady ulegające biodegradacji.

W Gliwicach system gospodarowania odpadami jest zbliżony do wymogów rozporządzenia, będzie trzeba jednak dostosować kontenery.

– Obecnie do selektywnej zbiórki wykorzystywane są 3 rodzaje pojemników: całe kolorowe, czarne z kolorową klapą, czarne z kolorową naklejką. Liczba poszczególnych pojemników jest podobna. Żeby spełnić wymogi rozporządzenia, około 2/3 pojemników do selektywnej zbiórki będzie trzeba wymienić na nowe – wyjaśnia Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM. Na wymianę pojemników gminy mają 5 lat od wejścia rozporządzenia w życie.

Sposób zbierania odpadów nie zmieni się tylko w zabudowie jednorodzinnej. – W nieruchomościach jednorodzinnych odpady selektywne gromadzone są w workach, co nie ulegnie zmianie, ponieważ rozporządzenie dopuszcza taką formę selektywnego zbierania odpadów – dodaje Mariola Pendziałek.

Dokumentem, który reguluje nowy sposób odbioru odpadów, jest rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 roku (na podstawie ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Zasady segregacji odpadów są związane z unijnymi regulacjami, według których Polska w 2020 roku musi uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. W 2015 roku w Gliwicach osiągnięto poziom odzysku papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości 30,9%. Dla porównania w Bytomiu osiągnięto poziom odzysku w wysokości 21,96%, a w Zabrzu 17,6%. Dane z 2016 roku są jeszcze zbierane.

MSI

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments