r e k l a m a


W Gliwicach rodzice zapłacą więcej za miejskie żłobki

Rodzice z Gliwic zapłacą więcej za pobyt dziecka w żłobku, a także za wyżywienie. Projekt uchwały będą dzisiaj rozpatrywać radni.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta: przy ul. Berbeckiego 10, Mewy 34, Żeromskiego 26a oraz Kozielskiej 71. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. Rodzice maluchów uczęszczających do publicznej placówki płacą za ich miesięczny pobyt 300 zł (w przypadku jednego dziecka) lub 150 zł, jeśli mają dwoje lub więcej dzieci korzystających z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Koszt wyżywienia to nie więcej niż 7 zł dziennie, a wydłużonej ponad 10 godzin dziennie opieki nad malcem – 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Projekt uchwały podnoszącej opłaty za żłobki przygotowała Ewa Weber – zastępczyni prezydenta Gliwic.

AKTUALIZACJA: Podwyżki opłat za żłobki zostały przegłosowane

Urzędnicy przekonują, że podwyżki wymusza znaczny wzrost cen, wpływający także na wzrost kosztów utrzymania tych publicznych placówek.
Z wyliczeń urzędu wynika, że utrzymanie jednego miejsca dziecka kosztowało do tej pory ok. 1 790 zł miesięcznie. Dodatkowo z budżetu miasta poniesiono wydatki majątkowe i remontowe w wysokości ok. 380,4 tys zł. Bieżące utrzymanie jednego miejsca kosztować będzie już ok. 1 950 zł, a to oznacza wzrost o ok. 160 zł miesięcznie w porównaniu z 2021 rokiem.

Gliwickie żłobki będą droższe.

Władze miasta chcą wprowadzić wyższe stawki, które zapłacą rodzice. W projekcie uchwały, nad którą pochyli się Rada Miasta Gliwice, zaproponowana zostanie opłata miesięczna za pobyt w Żłobkach Miejskich w wysokości 750 zł miesięcznie oraz zniżka w wysokości 100 zł na dziecko, w przypadku gdy dwoje lub więcej dzieci z rodziny korzysta z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Ale rodzice tyle nie zapłacą. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z budżetu państwa (czyli 500 zł miesięcznie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, który przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie lub też 400 zł miesięcznie w ramach dofinansowania do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, które przysługuje na dziecko, na które nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego), faktyczne obciążenie budżetu rodziny wynikające z podwyższeniem opłaty za pobyt dziecka w żłobku:
– wzrośnie z 300 zł do 350 zł (750 zł opłaty za pobyt – 400 zł dofinansowania z budżetu państwa = 350 zł), jeśli na dziecko nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego,
– nie ulegnie zmianie i wynosić będzie 150 zł (650 zł opłaty za pobyt – minimum 500 zł rodzinny kapitał opiekuńczy = 150 zł), jeśli na dziecko przyznano rodzinny kapitał opiekuńczy.

Rodzice z Gliwic zapłacą więcej za wyżywienie dziecka.

Stawka wzrośnie z 7 zł do 10 zł za dzień. Faktyczna opłata pobierana od rodzica wynikać będzie z analizy wydatków ponoszonych przez Żłobki Miejskie na zakup artykułów spożywczych wykorzystywanych do przygotowania posiłków dla dzieci.

Sprawy związane z realizacją zadań z zakresu kultury, sportu i promocji miasta, a także edukacji, zdrowia i spraw społecznych nadzoruje zastępczyni prezydenta Adama Neumanna – Ewa Weber.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Przy takiej inflacji ,wzrostu czynszu wszystkiego to niedługo nie będzie człowieka stać nawet na miejski żłobek .Gliwice najgorsze miasto w Poosce

Tym
Tym
2 lat temu

Czytając ten artykuł Bareja by się uśmiał. Wnioski takie:
– opłaty wzrastają
– dostajesz RKO to oddaj to miastu, bo przecież one wie jakie są Twoje potrzeby opiekuńcze.

Dodatkowo Ktoś tu ładny marketing uprawia, że ceny rosną ale i tak zapłacisz mniej, no bo te pińset Twoje nie jest.

Nie pozdrawiam

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI