W Gliwicach stanie pomnik Cichociemnych

Podczas najbliższej sesji Rada Miasta Gliwice zdecyduje o postawieniu pomnika Gliwickich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Wszystko wskazuje na to, że uchwała w tej sprawie zostanie podjęta. Żaden z radnych nie powinien mieć nic przeciwko. Wszystko jednak okaże się w czwartek. Z inicjatywą wzniesienia pomnika ku czci Gliwickich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej wystąpił Społeczny Komitet Pamięci im. gen. Augusta Fieldorfa – „Nila” z siedzibą przy ul. Łęgowskiej 17 w Smolnicy. Obiekt będzie zlokalizowany na terenie ogrodu przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary – od strony ul. Dworcowej.

Zgodnie z zapisami księgi wieczystej działka, na której ma stanąć pomnik, jest własnością Skarbu Państwa i stanowi kompleks wojskowy, który w rozumieniu przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest terenem zamkniętym i pozostaje w użytkowaniu Ministra Obrony Narodowej działającego poprzez Rejonowy Zarząd Infrastruktury. Społeczny Komitet Pamięci posiada zgodę RZI na posadowienie pomnika.

Społeczny Komitet Pamięci podjął inicjatywę upamiętniania bohaterskich postaw, jakimi w okresie wojennym ipowojennym, wykazały się osoby związane z naszym regionem. Celem inicjatywy jest przybliżenie lokalnej społeczności sylwetek sześciu żołnierzy – Cichociemnych Spadochroniarzy AK, których losy związane były z Gliwicami. Na tablicy pamiątkowej wymienieni zostaną: Edward Kiwer ps. „Biegaj”, Bolesław Polończyk ps. „Kryształ”, Leszek Ratajski ps. „Żal”, Aleksander Tamawski ps. „Upłaz”, Bogusław Wolniak ps. „Mięta”, Antoni Żychiewicz ps. „Przerwa”. Pomnik ma stać się istotnym elementem w procesie przywracania pamięci o żołnierzach walczących w obronie wolności. Inicjatywna będzie realizowana przez Społeczny Komitet Pamięci na własny koszt.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomEE
tomEE
7 lat temu

Rzeczpospolita Pomnikowa !! Nie ma innych wydatków, problemów, nie brakuje na drogi, na przedszkola !! ?? Idźcie w ch…………………… !!

taka jedna
taka jedna
7 lat temu

A komu to potrzebne?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI