Gliwice to miasto z potencjałem jeśli chodzi o pracę w branży IT. Tempo wzrostu zatrudnienia jest bardzo duże, a potrzeby pracodawców z sektora nowych technologii nie maleją.
W “Nowych Gliwicach” mieści się także firma i-systems, lider e-commerce B2B i B2C, specjalizująca się w tworzeniu i integrowaniu kanałów sprzedaży oraz obsłudze dużego ruchu. Firma, która znajduje się w rankingu 500 najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw innowacyjnych technologicznie na świecie – Deloitte Technology Fast 500.
Wśród 15 firm z siedzibą w Polsce jest także i-systems, z blisko 80 pracownikami na pokładzie, a jest gotowa na więcej.
Co można powiedzieć o i-systems?
– Jesteśmy firmą o niekorporacyjnym charakterze. Zatrudniamy blisko 80 osób, jesteśmy średniej wielkości przedsiębiorstwem, które bardzo szybko się rozwija, o czym świadczy m.in. nasze, kolejne już, wyróżnienie w Deloitte Technology Fast 500. Pracujemy na własnym systemie, tworzymy dedykowane rozwiązania e-commerce dla prestiżowych marek, takich jak: New Balance, Monnari, 5.10.15, Big Star czy 8a. Bardzo ważny jest dla nas zespół, staramy się aby pracownicy czuli się w firmie jak najlepiej – mówi Krzysztof Jaciw, Wiceprezes Zarządu i Chief Financial Officer.
W jaki sposób dbacie o zespół?
– W ubiegłym roku powstał w i-systems dział Employer Brandingu, to u nas duża zmiana. Powołanie takiego działu pozwala nam na dbanie o pracowników dwutorowo, o tych którzy już z nami są i o potencjalnych członków załogi. Poza standardowymi już działaniami, jak imprezy firmowe, nieograniczony dostęp do kawy, czy karty Multisport, wprowadzamy nowe udogodnienia dla naszego zespołu.
Jakie benefity czekają na pracowników?
– Świętujemy urodziny naszych pracowników, każda osoba z zespołu dostaje indywidualnie wybrany prezent, zgodny ze swoimi zainteresowaniami, marzeniami, czy potrzebami. Posiadamy bibliotekę firmową gdzie znajdują się książki specjalistyczne z rozmaitych dziedzin, programowania, marketingu, psychologii. Największym uznaniem cieszą się jednak śniadania firmowe, które wprowadziliśmy na stałe w harmonogram każdego dnia. Bezpłatny bufet szwedzki czeka na każdego pracownika od 8 do 12. Śniadania pozwalają na integrację między działami, na oszczędność czasu przy wyjściu z domu i co najważniejsze poprawiają nasze samopoczucie i nawyki żywieniowe.
Co wyróżnia branżę IT spośród innych, z perspektywy pracownika?
– Możliwość rozwoju i dogadania się. Już w ogłoszeniach o pracę stawiamy nacisk na możliwość pracy w oparciu o dowolną umowę, elastyczne godziny, możliwość pracy zdalnej. W każdym z działów można wyróżnić także inne atuty, które nie zawsze są zauważone na pierwszy rzut oka. W dziale IT mamy zespół badawczo-rozwojowy, który pracuje nad udoskonalaniem naszego systemu, dzięki czemu nasz produkt bazowy jest nieustannie rozwijany. W dziale sprzedaży pracownicy chwalą sobie pracę z prestiżowymi markami, rozwojową branżę e-commerce czy to, że otrzymują samochody służbowe. W i-systems zadowolenie z pracy jest wysokie, co potwierdza niedawno wykonane badanie zadowolenia z pracy. Warto nadmienić, że korzystamy z niecodziennych rozwiązań nawet w temacie szkoleń. Każdy nowy pracownik już na początku pracy u nas ma szansę wziąć udział w Insights Discovery, warsztacie określającym energie kolorystyczne uczestników. Szkolenie poprawia w znacznym stopniu komunikację w firmie a sami pracownicy są z niego także prywatnie bardzo zadowoleni.
Czy prowadzicie obecnie rekrutację?
– W branży IT rekrutacja to temat niezmienny, nigdy się nie kończy. Wynika to z faktu, że firma i-systems dynamicznie się rozwija, nowe zlecenia generują nowe zatrudnienia. Aktualnie poza programistami PHP szukamy Testerów i Frontend Developerów. Prowadzimy też rekrutację na inne stanowiska, non IT, np. Project Managerów czy Customer Support Specialist.
Chcąc pracować w i-systems trzeba mieć wykształcenie techniczne?
– Niekoniecznie. Pracują u nas programiści, którzy mają zupełnie nietechniczne wykształcenie, są osoby po psychologii, filozofii, ekonomii, elektronice. Zaczęli programować z pasji i przekształcili ją w zawód. To samo dotyczy innych stanowisk. Dla nas liczą się umiejętności, warsztat, ale i chęć do nauki. Co ciekawe, w trakcie rozmów o pracę zdarzają się sytuacje gdzie okazuje się, że kandydat lepiej sprawdziłby się na innym stanowisku niż to, na które aplikował. Dochodzi też do migracji między stanowiskami już po podjęciu pracy u nas. Zauważamy potencjał, cechy charakteru, które mogłyby okazać się idealne na innym stanowisku i za aprobatą obu stron dochodzi do przeniesienia.
Firma i-system do jakaś kpina jeśli chodzi o rekrutacje, oferta Junior front-end wisi juz ponad rok, wysyłałem CV chyba z 8 razy przez ten rok czasu, wymagania mam PONAD grubo oczekiwań, a i tak zero wiadomosci zwrotnej czy telefonu, a przy rozmowie telefonicznej jak mowie jakie mam umiejetnosci i doświadczenia odp „Super Jesteśmy bardzo chętni z Panem się spotkać napewno sie odezwiemy wkrótce żeby sie spotkać” – i tak zero kontaktu = zenada
Kilka słów o procesie rekrutacji w naszej firmie: Osoby kandydujące do i-systems otrzymują informację mailową, razem z informacją iż „w przypadku zakwalifikowania się do kolejnego etapu, skontaktujemy się drogą telefoniczną.” Aplikacje są selekcjonowane i wybierane są te CV, które odpowiadają potrzebom danej rekrutacji (podkreślił Pan, iż znacznie przekracza nasze wymagania, być może Pana kwalifikacje są za wysokie jak na stanowisko Juniora?). Z wybranymi osobami kontaktujemy się telefonicznie i umawiamy na spotkanie. Po spotkaniu kandydaci otrzymują zadanie do wykonania. Później przekazywana jest im informacja zwrotna dotycząca wykonanych zadań, jak i całego procesu rekrutacji. Oferty pracy pojawiają się stale, ponieważ i-systems prężnie… Czytaj więcej »
Za to dział marketingu mają dobry, no i chody w infogliwice co by niewygodne komentarze kasować