r e k l a m a


W niedzielę wraca pociąg Gliwice-Rybnik

Wraca regularne połączenie kolejowe na trasie Gliwice-Rybnik.

Jako pierwsza, jeszcze w czasie kampanii wyborczej, powiedziała o tym obecna prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka. Już w niedzielę, 9 czerwca, połączenie zostanie uruchomione.

– Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie – komentuje marszałek województwa, Wojciech Saługa.

– Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę – dodaje radny Sejmiku Grzegorz Wolnik, który składał w tej sprawie interpelację.

– Cieszę się, że m.in. na mój wniosek to połączenie zostanie uruchomione. Zyskają na tym zarówno mieszkańcy Gliwic, jak i Rybnika. Tym bardziej, że między naszymi miastami nie jeżdżą autobusy – mówi Kuczyńska-Budka.

Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomią dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę. Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września. Uruchomienie powyższych nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia.

Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą następujące stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice. Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uzupełnienie oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
17 dni temu

No i super, tylko kto tymi pociągami będzie jeździł. Z Gliwic do Rybnika to będzie przynajmniej godzina. Czy nie lepiej uruchomić autobus miejski na tej trasie, który będzie jechał w czasie połowę krótszym i do tego będzie zbierał ludzi bezpośrednio z miasta?
Mam obawy, że 3,5 mln naszych pieniędzy wywalonych w błoto…

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI