spot_img


200 tys. osób dostanie powołanie do wojska

Polska armia planuje powołać nawet 200 tysięcy osób. Już w kwietniu rozpoczną się szkolenia dla rezerwistów. Co ważne – wojsko ostrzega przed działaniami dezinformacyjnymi w tym temacie.

Ćwiczenia wojskowe obejmą całą Polskę. Niektórzy rezerwiści już otrzymali wezwania do WKU. Było to konieczne, by nadać im przydziały mobilizacyjne.

Wojsko podkreśla, że powołania nie są związane z wojną w Ukrainie. Są to rutynowe działania, które wynikają z bieżących potrzeb, mających na celu mobilizacyjne uzupełnienie jednostek wojskowych stanem osobowym, w ramach gromadzenia rezerw, do realizacji zadań Sił Zbrojnych RP w razie ogłoszenia mobilizacji i na czas wojny – tłumaczy „Rzeczpospolitej” rzecznik prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit.

Kto dostanie wezwanie do wojska 2022?

„Powołania na szkolenie mogą się spodziewać żołnierze z grupy pancerno-zmechanizowanej, logistycznej i saperskiej. Z kolei szkolenia dla kadry organizowane są głównie dla korpusu żandarmerii wojskowej, medycznego oraz obsługi prawnej. Za każdy dzień udziału w ćwiczeniu rezerwista otrzymuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie, np. kapitan – 184,95 zł, porucznik – 174,70 zł, sierżant – 141,80 zł, kapral – 133,60 zł, a szeregowy – 117,13 zł. Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie – do 60 lat” – wskazuje gazeta.

Uwaga na fałszywe wezwania do wojska

Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, wojsko nie wzywa na ćwiczenia, wysyłając SMS-y, a takie otrzymali niektórzy użytkownicy telefonów. Wynikało z nich, że powinni się natychmiast zgłosić się do WKU. Resort obrony wydał w tej sprawie alert dezinformacyjny.


źródło: Rzeczpospolita

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI