r e k l a m a
spot_imgspot_img

Wiadukt na DK 88 gotowy, ale na razie będzie zamknięty dla ruchu

Prace związane z przebudową wiaduktu w ciągu DK88 zostały zakończone. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Wiadukt zostanie oddany do ruchu po zakończeniu budowy mostu nad Kłodnicą w ciągu DK88. To inwestycja realizowana w ramach budowy Drogowej Trasy Średnicowej.

Znamy datę otwarcia wiaduktu

Przebudowa wiaduktu przyczyniła się do poprawy stanu bezpieczeństwa oraz przywrócenia pełnej przejezdności DK88 na gliwickim odcinku. Ze względu na uszkodzenia droga na wiadukcie była zawężona z 4 do 2 pasów ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu prędkości do 40 km/h. Powodowało to znaczne utrudnienia w ruchu zwłaszcza w godzinach szczytu.

Ponad siedemdziesięcioletnia eksploatacja obiektu doprowadziła do zużycia wszystkich elementów wyposażenia wiaduktu. Zniszczona nawierzchnia jezdni, pod którą znajdowała się jeszcze bardziej zdegradowana płyta pomostu przez długi okres były nie lada udręką dla kierowców. Nośność wybudowanego w czasach II wojny światowej obiektu również była niewystarczająca. Ze względu na rozmiar uszkodzeń, kompleksowy remont – przebudowa wiaduktu był jedynym rozwiązaniem skutecznie likwidującym uciążliwości i przywracającym pełną przydatność użytkową.

Prowadzona od grudnia 2012 roku, przebudowa wiaduktu zakończyła się w lipcu 2014 r. W okresie prac wyburzono istniejącą płytę pomostową, wzmocniono stalową konstrukcję istniejącego obiektu (wspawano ponad 200 t stali), zabezpieczono antykorozyjnie konstrukcję stalową, naprawiono fundamenty filarów i uporządkowano teren pod obiektem. Wybudowano odwodnienie wiaduktu oraz terenu pod nim, a także przebudowano przyczółki. Pod koniec marca 2014r. zabetonowano ostatni segment płyty pomostowej, co umożliwiło przystąpienie do finalnego etapu wzmocnienia całego wiaduktu. Następnie realizowano prace wykończeniowe związane z wykonaniem wyposażenia, montaż dylatacji, wykonanie izolacji, chodników z gzymsami i krawężnikami, nawierzchni jezdni, przebudowa dojazdów. W wyniku prowadzonych prac otrzymaliśmy odnowiony most o zwiększonej nośności i pełnej przydatności użytkowej. Przebudowa ośmioprzęsłowego, 240 metrowego wiaduktu z powodu rodzaju i charakteru prac oraz otoczenia obiektu od początku była zadaniem trudnym technicznie. Pod wiaduktem przebiega magistralna linia kolejowa co znacznie utrudniało dostęp do obiektu , a to w znaczący sposób wpłynęło na harmonogram robót. Brak dokumentacji archiwalnej wybudowanego w latach 40 ub. wieku obiektu oraz brak możliwości wcześniejszego przeprowadzenia wszystkich badań i pomiarów były powodem nieprzewidzianych problemów, których pokonanie skutkowało zwiększeniem zakresu prac wzmacniających a w efekcie przesunięciem pierwotnie planowanego terminu zakończenia przebudowy na lipiec 2014 r.

DK_88_2014_08_28_1

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jolka
jolka
9 lat temu

W takim razie kiedy bedzie mozna juz jeździć tamtędy?

zainteresowana
zainteresowana
9 lat temu

Chyba w lipcu był artykuł, że pod koniec sierpnia wiadukt będzie przejezdny. W innym artykule było napisane, że jeśli wiadukt będzie przejezdny, to dopiero wtedy zamkną Śliwki. To znaczy, że wiaduktu nie ma, Śliwki i Zwycięstwa zamkną, a my zaczniemy helikopterami latać???

mario
mario
9 lat temu

Myślę że otwarcie będzie gdzieś w 2015 roku jak skończą połączenie z DTŚką…..

berg
berg
9 lat temu

Parę miesięcy temu przewidywałem, że wiadukt zostanie otwarty tuż przed wyborami, żeby było się czym chwalić. I wygląda na to, że miałem rację.
Otwarcie wielokrotnie już przekładano. Pierwotnie miało się stać w październiku 2013 (zgodnie z projektem). Ostatnio mówiło się o czerwcu 2014, potem o sierpniu. Teraz najbardziej prawdopodobny termin to październik 2014, miesiąc przed wyborami. Przypadek? Nie sądzę…

christoph
christoph
9 lat temu

🙂 No to czas na nagłośnienie sprawy…polsaty i tefałeny lubią takie akcje. Fajnie będzie zobaczyć jak nasi urzędnicy będą się produkować przed kamerą. Informacja już poszła teraz czekać na odzew. A tak na marginesie to magistrat mógłby w takim razie podać datę otwarcia…no chyba że doczepili się do kostki jak na ul.Górnych Wałów 🙂

christoph
christoph
9 lat temu

Potwierdzone przez TVN24 🙂

jezdzący
jezdzący
9 lat temu

Ileż można czekać na otwarcie gotowej drogi ??????????????????????????????????
Urzędasy chodzą pieszo????. Podziękujcie im w wyborach do Samorządu za „fachowość” ponad 2 lata naprawiać wiadukt?

kaca
kaca
9 lat temu
Reply to  jezdzący

Ależ droga nie jest gotowa.
Chłopaki wiadukt (most nad koleją) skończyli, ale w ciągu DK jest jeszcze most nad Portową, a tam praca wre …. 🙂

Otwarcie wiaduktu spowoduje jedynie przesunięcie blokady o 100m.
Sama DK dalej nie będzie przejezdna.

Dlaczego prace nie mogły być skoordynowane w czasie?
Hm, dobre pytanie.

dk88
dk88
9 lat temu

Taaki ładny, a jeszcze przejechać się nie da, coś, ktoś, może wie na ten temat? 🙂 Kiedy uroczyste otwarcie?

S3kman
S3kman
9 lat temu

Kiedy wiadukt zostanie otwarty? Do kogo dzwonić i zadawać to pytanie? Żądam odpowiedzi.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI