r e k l a m a
spot_imgspot_img

Wiele atrakcji w gliwickim Muzeum. Sprawdź, co będzie się działo

Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji.

Echa ze strychu (reż. Debbie Goodstein, USA, Polska, 2015, 36 min.)
Pokaz filmu 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
2 czerwca, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00

W czerwcowe soboty Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza na projekcje filmów 13. MFF Żydowskie Motywy. Cykl pokazów rozpocznie się 2 czerwca o godz. 15.00, kiedy zaprezentowane zostaną Echa ze strychu. Jest to kontynuacja dokumentu pt. Głosy ze strychu nakręconego w 1989 przez Debbie Goodstein. W pierwszym filmie autorka pokazała swoją podróż do Polski i na strych, na którym jej matka i 15 innych członków rodziny było ukrytych przez dwa lata podczas Holokaustu. Głosy… prezentują Sally – ciotkę Debbie – jak mierzy się z trudnymi wspomnieniami i cieniami rzuconymi przez te trudne, strychowe lata. Echa… rozpoczynają się 23 lata później, gdy ciotka Sally ogłasza rodzinie, że po wielu latach lobbowania w Yad Vashem, Stanisław Grocholski, polski rolnik, który udzielił im schronienia (na swoim strychu) ostatecznie zostanie pośmiertnie odznaczony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przejęci tym zwycięstwem strychowi ocaleni oraz ich potomkowie – łącznie 27 osób – podróżują do Polski, aby wziąć udział w tej ceremonii. Jednakże podczas uroczystości zadzieje się coś wyjątkowo złego, otwierając głęboką rysę między nimi a rodziną Grocholskich. Przyjezdni (rodzina Debbie) bardzo pragną to naprawić. Prywatne spotkanie z Zosią, najstarszą córką Stanisława, odkrywa nieznane historie ryzyka z narażeniem życia, które jej rodzice podejmowali, aby zrobić to, w co wierzyli, że było słuszne. Wraz z nowo poznanymi wątkami opowiedzianymi przez Zosię, Echa… stają się naturalnym uzupełnieniem Głosów…. Dzięki nim jasne światło pada na często przeoczone ofiary, ból i siłę zwykłych ludzi nadzwyczajnego serca.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

O pochodzeniu nazwisk Żydów śląskich i znaczeniu edyktu emancypacyjnego z roku 1812
7 czerwca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
Obowiązujący na Śląsku od 11 marca 1812 r. edykt emancypacyjny uznał Żydów za krajowców i obywateli pruskich. Warunkiem uzyskania tego typu statusu było „posługiwanie się niezmiennymi nazwiskami rodowymi”, co zaznaczono w paragrafie drugim wspomnianego dokumentu. Do tego czasu większość Żydów zamieszkujących Prusy posługiwała się tylko imionami i patronimikami (imionami ojców) co utrudniało m.in. postępowania sądowe i spadkowe. Edykt który ponad 200 lat temu ułatwił pracę pruskim urzędnikom obecnie umożliwia badania dotyczące genealogii i historii wyznawców judaizmu na Śląsku. Sporządzone w nim dokładne spisy dają precyzyjny obraz ówczesnego osadnictwa żydowskiego. Nazwiska sugerują w wielu przypadkach zawód, ród lub miejsce pochodzenia ich przodków, a ich etymologia pozwala na wgląd w ówczesną kulturę. 7 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich na spotkanie z Markiem Wojcikiem, który podjął się trudu usystematyzowania oraz opracowania genealogii żydowskich rodzin ze Śląska. To pierwsza tego typu praca opisująca ten ważny dokument.
Wykład: Marek Wojcik
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Industriada: Industria jest kobietą
9 czerwca 2018
Oddział Odlewnictwa Artystycznego godz. 12.00-18.00
Radiostacja Gliwice godz. 12.00-18.00

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca pod hasłem Industria jest kobietą. Muzeum w Gliwicach zaprasza tego dnia do dwóch swoich obiektów: Oddziału Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji Gliwice. W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przeniesiemy się do XIX wieku i opowiemy o kobietach w dobie industrializacji. Skupimy się na odlewach artystycznych pochodzących z Królewskiej Odlewni Żelaza przedstawiających mityczne boginie, królową, księżniczki oraz artystki. Zaprezentujemy również odlewy dedykowane kobietom: misterną biżuterię żeliwną oraz galanterię, która była ozdobą niejednego salonu kobiecego. W tym dniu będziemy mogli spotkać XIX-wieczne elegantki – żony, córki i wnuczki wielkich przemysłowców, artystów i modelarzy związanych z gliwicką odlewnią z oraz wysłuchać opowieści dotyczącej mody kobiecej obowiązującej w tej epoce. Chętni będą mogli wykonać replikę żeliwnej biżuterii i ozdobić medaliony z wizerunkami kobiet. Warto też odwiedzić Radiostację, której smukła, modrzewiowa wieża jest prawdziwą damę gliwickiego pejzażu. Bohaterkami Industriady w budynkach Radiostacji będą m.in. Gloria, Nora i Saba – dawne odbiorniki radiowe. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty – radiowe i konstruktorskie – a dla wszystkich zafascynowanych nauką elektryzujące pokazy. We wszystkich obiektach na Szlaku będzie można odkrywać postaci kobiet, które związane były z przemysłem: pracowały w zakładach wydobywczych i produkcyjnych, zarządzały nimi, należały do rodzin właścicieli, ale również prowadziły badania naukowe czy angażowały się w pracę na rzecz społeczności lokalnych. Kobiecą stronę industrii odnajdziemy też w nazwach obiektów czy urządzeń oraz wśród produktów, które wytwarzano z myślą o paniach.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Mały muzealnik
Spotkanie ósme: Magiczny świat wystawy
9 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Zabytek milczy bez opowieści o nim. A opowieść to zadanie nie tylko dla muzealnego przewodnika, ale też dla osób zaangażowanych w przygotowanie wystawy. Muzealna wystawa to coś o wiele więcej niż gabloty i umieszczone w nich przedmioty. To cały świat, który trzeba wykreować od nowa tak, aby wydobyć historię wpisaną w eksponat, oddać jej atmosferę, sprawić, by to, co minione, stało się namacalne, bliskie. Tworzenie wystawy przypomina nieco przygotowanie przedstawienia w teatrze. Główną rolę ma zabytek, ale scenografia, światła i towarzyszące rekwizyty są również bardzo istotne. Uczestnicy czerwcowych zajęć w ramach „Małego muzealnika” dowiedzą się, jak przebiega to niezwykle wymagające przedsięwzięcie, jakim jest organizacja ekspozycji, kto w nim uczestniczy, wreszcie sami wcielą się w role kuratorów i artystów plastyków, by zaaranżować własną wystawę.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Na ringu życia (reż. Uri Borreda, Włochy, 2016, 60 min.)
Pokaz filmu 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
9 czerwca, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00

Zapraszamy na drugą projekcję w ramach pokazów pofestiwalowych 13. MFF Żydowskie Motywy. 9 czerwca o godz. 15.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich pokażemy film Na ringu życia. Opowiada on historię 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holokaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Został złapany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował by przeżyć. Wrócił do Belgii i zgłosił się na ochotnika do organizacji „Hagana”, która zajmowała się nielegalną wówczas imigracją Żydów do Izraela. Sam Klieger wyemigrował do Izraela jako członek załogi statku Exodus 1947. 74 lata później Noah Klieger przemierza tę samą drogę co w latach 1940-1947.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Laur dla Niepodległej
Wykład piąty: Piłsudski – Dmowski, dwie wizje państwa
9 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Punktem wyjścia dla piątego wykładu historyka Michała Miwy-Młota z cyklu Laur dla Niepodległej będą słowa Jerzego Giedroycia: „Polską rządza dwie trumny: Piłsudskiego i Dmowskiego“. Zdaniem niektórych to motto nigdy całkowicie nie straci na aktualności. Warto więc wiedzieć, o co spierali się dwaj najwięksi politycy ówczesnej doby oraz co z ich nauk i działań przejęli ich uczniowie. Na spotkanie z polską historią okresu międzywojnia i przegląd elit politycznych II Rzeczypospolitej zapraszamy 9 czerwca o godz. 16.00 do Willi Caro.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości
Prowadzenie: Michał Miwa Młot
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Ikona – okno pełne blasku
Spotkanie drugie: Ikona Jana Chrzciciela
10 czerwca 2018, Willa Caro
godz. 11.30 – zajęcia dla dzieci od lat 5 do 12 wraz z rodzicami i opiekunami
godz. 13.30 – zajęcia dla młodzieży od lat 13 i osób dorosłych

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu Ikona – okno pełne blasku. Zajęcia, prowadzone przez dr Wioletę Marchewkę-Jędrzejowską, odbędą się w niedzielę 10 czerwca: na dzieci czekamy o godz. 11.30, a na młodzież i dorosłych o 13.30. Kościół Katolicki obchodzi 24 czerwca uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W związku z tym zapoznamy się z typami ikon Jana Chrzciciela oraz omówimy ich symbolikę. Nasze spotkanie będzie również okazją do przybliżenia duchowości ikony. Poznamy modlitwę ikonografa, miejsce ikony w domu i Cerkwi (Kościele), ikonostas… W części warsztatowej każdy uczestnik wykona fresk (ikonę) Jana Chrzciciela.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Doktor o Niewymawialnym Nazwisku – zajęcia towarzyszące wystawie „Ksiądz dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk”
15 maja – 20 czerwca 2018 r., Willa Caro
Ksiądz doktor Johannes Chrząszcz – duszpasterz, społecznik i znakomity śląski historyk – jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnej fazy górnośląskiej historiografii, mistrz historycznej refleksji nad regionem. Poznawanie przeszłości było dla niego moralnym i obywatelskim nakazem. Dlatego nie ograniczył się do badań archiwalnych i pisarstwa, ale brał czynny, często wiodący udział w budowaniu instytucji, struktur i innych praktycznych instrumentów służących kreowaniu środowiska historyków górnośląskich. Temu służyło powołanie do życia w 1904 r. Górnośląskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz redagowanie periodyku „Oberschlesische Heimat”. Temu służył także współudział w założeniu i prowadzeniu Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach (1905/1906). Od 15 maja grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na spotkanie z wyjątkową postacią „Doktora o Niewymawialnym Nazwisku”, z którego polskiej pisowni nigdy nie zrezygnował. Ksiądz Chrząszcz wbrew prowadzonej przez państwo pruskie polityce wynarodowienia Polaków akceptował polskie i słowiańskie dziedzictwo regionu, a pisząc i wygłaszając kazania po niemiecku i po polsku był na Górnym Śląsku rzecznikiem koegzystencji i pokojowego współistnienia obu nacji.
Koszt udziału w zajęciach – złotówka od grupy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Było sobie szkło… – zajęcia towarzyszące wystawie „Barwny świat wielu form…”
16 maja – 20 czerwca oraz 5 – 28 września 2018, Willa Caro

Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na warsztaty towarzyszące wystawie Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach. Opowiemy o historii szkła i wzornictwa w Polsce, o rozwoju tych dziedzin sztuki, najsłynniejszych projektach i projektantach. Podczas zajęć będziemy także wykonywać witraże – bez udziału szkła, za to różnymi nieoczywistymi technikami. Wszystko po to, aby wzbudzić zainteresowanie uczestników szeroko rozumianym dizajnem. Zapraszamy serdecznie!
Koszt udziału w zajęciach – złotówka od grupy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

(Ty)Dzień Dziecka w Zamku Piastowskim
1- 8 czerwca 2018, Zamek Piastowski

W Muzeum Dzień Dziecka świętujemy przez cały tydzień! Od 1 do 8 czerwca zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne do Zamku Piastowskiego na zajęcia edukacyjne ze stałej oferty, które po przerwie wracają w odświeżonej formie. Cofniemy się w czasie do epoki lodowcowej, żeby sprawdzić, co jadły mamuty i jak wyglądał największy lądowy ssak w historii Ziemi, będziemy poznawać zwyczaje średniowiecznych rycerzy i historię gliwickiego herbu. Opowiemy również o pszczelarstwie, obejrzymy ul w kształcie niedźwiedzia oraz posiejemy miododajne rośliny. Dla nieco starszych uczniów, od klasy 4 wzwyż, przygotowaliśmy też nową wersję muzealnego labiryntu historycznego. W trakcie (Tygo)Dnia Dziecka wszystkie te zajęcia będą kosztowały jedynie złotówkę od grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006. Zapraszamy serdecznie!

Koszt udziału w zajęciach – złotówka od grupy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI