Wiele ciekawych wydarzeń w Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia edukacyjne, wystawy i do sięgnięcia po wydawnictwa.

Barbórka. Niech żyje nam górniczy stan!
1 grudnia 2019, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 11.30 i 13.30

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry. O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas warsztatów, które w niedzielę, 1 grudnia,  odbywać się będą w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Wczęści praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Bajtel klub

Podróż za jeden uśmiech

1 grudnia 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

 Od października w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich ruszamy z nowym cyklem dla najmłodszych. Tym razem wystarczy odrobina wyobraźni, żeby przenieść się do słonecznego Izraela. Uczestnicy i uczestniczki poznają miejsca znane z pocztówek i przygotują związane z kulturą żydowską pamiątki z dalekiej podróży. Podróżując poznajemy otaczający nas świat wszystkimi zmysłami, dlatego przyrządzimy również lokalne przysmaki, korzystając z tradycyjnych przepisów. Nie potrzebujecie paszportu, żeby wybrać się z nami na Bliski Wschód, ale potrzebne będą otwarte umysły i ciekawość świata!

godz. od 10.30 do 11.30 – dzieci w wieku przedszkolnym (3–6 lat)

godz. od 12.00 do 13.30 – dzieci w wieku szkolnym (7–12 lat)

Prowadzenie: Anna Koszykowski

 Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: [email protected] lub 605 362 594.

Nowe widzenie Śląska
5 grudnia 2019 , Czytelnia Sztuki, godz. 17.00

 Zapraszamy na otwarcie wystawy Nowe widzenie Śląska. Wernisaż będzie połączony z premierą książki Wojciecha Prażmowskiego Portret wewnętrzny – rozmowę z Wojciechem Prażmowskim poprowadzi Anka Sielska.

Wystawa Nowe widzenie Śląska stanowi prezentację prac, które w 2019 roku wzbogaciły zbiory Działu Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach. Ich zakupu dokonano w ramach projektu „Nowe widzenie Śląska. Kolekcja fotografii artystycznej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Są to prace koncentrujące się na nowym widzeniu Śląska jako przestrzeni – urbanistycznej, przemysłowej, kulturowej – przez fotografów tu żyjących, wywodzących się stąd lub Śląskiem zainspirowanych. W fotografiach tych odnajdziemy prawdziwy i zarazem zniekształcony obraz miejsca i ludzi. Pejzaż lub jego fragment stanowią punkt wyjścia do rozważań natury pozaestetycznej. Choć autorzy czerpią z bezpośredniej obserwacji otoczenia, natura fotografii i dzieł sztuki powstałych przy użyciu fotografii jest konceptualna. Prace te wypełniają jedną z najpoważniejszych luk w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Są to dzieła przedstawicieli generacji niemal nieobecnych w gliwickim muzeum. Tworzą zwarty blok, gotowy do prezentacji na wspólnych lub osobnych wystawach. Ich autorami są: Wojciech Prażmowski, Wojciech Wilczyk, Nicolas Grospierre, Rafał Milach i Andrzej Tobis.  Podczas wernisażu zapraszamy również na oprowadzanie kuratorskie. Spotkanie otwierające wystawę będzie również okazją do premiery najnowszego wydawnictwa w serii Czytelni Sztuki – książki Wojciecha Prażmowskiego Portret wewnętrzny.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Czytelnia Sztuki Muzeum w Gliwicach 

Z cyklu: Inny modernizm. Secesja
Wykład trzeci: Fantastyczny świat
6 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 17.00

 Grudniowy wykład poświęcony będzie katalońskiemu architektowi – Antoniowi Gaudiemu. Smoki, wodorosty, kości przetworzone przez tego genialnego twórcę, zdobią dzieła reprezentujące modernisme Catalani. Zaskakujące dekoracje zostały zatopione w wielobarwnej ceramice. Czy mieniące się kolorem budynki mają odpowiedniki w naszym sąsiedztwie? Sprawdzimy. Zapraszamy na wykład w dniu Świętego Mikołaja do Willi Caro o godz. 17.00.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Historia świątecznej choinki
7 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Choinka – drzewko, które w okresie świąt bożonarodzeniowych staje w centrum naszych domostw, bez niej nie wyobrażamy sobie pełnego przeżywania tego wyjątkowego czasu. To pod nią składamy prezenty, to jej światła zapalamy, gdy zasiadamy do świątecznej kolacji. O sile tego zwykłego, zdawałoby się, drzewa, świadczy fakt, że nie tylko chrześcijanie stawiają je w swoich domach. Stało się ono bowiem już elementem nie tylko związanym z religią, ale przede wszystkim – tradycją.

O historii tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie symboli świątecznych, opowie nam ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz – historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, bizantynolog, autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, między innymi książki „Historia świątecznej choinki”.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Świąteczne warsztaty dla osób indywidualnych w Willi Caro:

Malowanie szklanych bombek

7 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Święta niebawem! Aby dobrej tradycji grudniowego czasu stało się zadość, jak co roku, zapraszamy na warsztaty bożonarodzeniowe dla osób indywidualnych do Willi Caro! Tym razem w roli głównej szkło i… zapach.

Brak pomysłu na prezent dla najbliższych bądź świąteczne ozdoby? Nie szkodzi! W grudniu w Willi Caro w ramach warsztatów świątecznych wykonamy własnoręcznie oryginalne przedmioty!

7 grudnia (sobota) zapraszamy na malowanie szklanych bombek! Szkło, eleganckie i kruche, umiejętnie ozdobione, może stanowić ozdobę każdego domu. Malowanie na nim samo w sobie nie jest trudne, wymaga jednak pewnego przygotowania i koniecznie projektu. Będzie można spróbować również klejenia brokatu na farbę, żeby nasze bombki zyskały jeszcze bardziej świąteczny charakter. Warsztaty poprowadzi Magdalena Schuster – artysta, edukatorka muzealna, właścicielka firmy NoToPięknie, zajmującej się rękodziełem.

Bożonarodzeniowe warsztaty dla uczestników indywidualnych – dorosłych, młodzieży i dzieci (od 7 roku życia)

Koszt: 5 zł od osoby. Zapisy: 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Śląski kalendarz tradycji

Spotkanie trzecie: Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku

7 grudnia 2019, Zamek Piastowski

godz. 11.30 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 13.30 – młodzież od lat 13 wraz z opiekunami

Jakie zwyczaje są związane z adwentem? Co w tym czasie robią dzieci i młodzież? Dlaczego 4 grudnia jest szczególnym dniem dla Ślązaków? Kto i kiedy przynosi śląskim dzieciom prezenty? W grudniu odpowiemy również na pytanie, co oznacza określenie „Godni Święta”. Poznamy śląskie zwyczaje i tradycje świąteczne – dowiemy się, jakie potrawy przygotowuje się na wigilijny stół, dlaczego powinno się skosztować każdej z nich, jakie znaczenie mają przedmioty umieszczone pod obrusem oraz kiedy w śląskich domach pojawiła się choinka.

Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

8 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Podwieczorki muzyczne: W salonie Pana Stanisława

Danuta Widuch-Jagielska – sopran

Renata Dobosz – mezzosopran

Marek Ziemniewicz – bas-baryton

Piotr Oczkowski  – fortepian, prowadzenie

W programie: Arie i pieśni Stanisława Moniuszki

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 4.12.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

Organizator: Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI