Wielopoziomowe, nowoczesne parkingi wkomponowane w miejski krajobraz, pełniące jednocześnie funkcje społeczne – z kawiarniami czy sklepami na parterze oraz zielonymi terenami rekreacyjnymi na dachach. To rozważane przez miasto rozwiązania, będące odpowiedzią na zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – zarówno w ścisłym centrum, jak i w poszczególnych dzielnicach Gliwic.
Poświęcone im było czwartkowe spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, podczas którego prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka, wraz ze swoim zastępcą, miejską urbanistką oraz przedstawicielami poszczególnych wydziałów i jednostek miejskich podsumowali możliwości realizacji takich inwestycji w mieście, wybierając wstępnie najbardziej rokujące rozwiązania.
– Nasze plany możemy podzielić na dwie części. Jedna dotyczy samego Śródmieścia. Chcielibyśmy, aby nowe miejsca parkingowe pojawiły się w rejonie dworca PKP i ul. Górnych Wałów, łącząc najbardziej newralgiczne punkty tej części Gliwic. Poszukujemy także przestrzeni na realizację parkingów w poszczególnych dzielnicach – w rejonie osiedli z wielkiej płyty czy w miejscach, gdzie dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe – mówi Agata Twardoch, miejska urbanistka.
Rozważane przez miasto obiekty mają łączyć wiele różnych funkcji oraz wpasować się w otaczającą je przestrzeń.
– Chcielibyśmy, aby te parkingi były wielopoziomowe i wielofunkcyjne. Na parterze powinny się znaleźć usługi dostosowane do ich lokalizacji – w części śródmiejskiej mogą to być np. kawiarnie, a w dalszych dzielnicach miasta bardziej potrzebne tam sklepy wielobranżowe, dyskonty spożywcze albo samoobsługowe. Zależy nam również na tym, żeby parkingi miały wartość estetyczną i wpisywały się w otaczający je krajobraz – nie będą to zatem otwarte żelbetowe konstrukcje. Planujemy też w pełni wykorzystać ich wszystkie kondygnacje – także dachy. W Śródmieściu mogłyby na nich powstać tereny rekreacyjne lub sportowe, których w tej części miasta brakuje. Jesteśmy też świadomi zmieniających się na przestrzeni lat potrzeb komunikacyjnych. Dlatego w momencie, gdy tak duża liczba miejsc parkingowych nie będzie już w danym miejscu potrzebna, chcielibyśmy mieć możliwość zaadaptowania parkingów do innych funkcji – dodaje miejska urbanistka.
Na ten moment są to wstępne plany. Kolejnym krokiem ma być sprawdzenie technicznych, formalnych i funkcjonalnych możliwości realizacji poszczególnych rozwiązań. Działania te umożliwią wybranie pierwszej tego typu inwestycji, możliwej do realizacji w przyszłości.