r e k l a m a


Woda wypełniła część Palmiarni. Zobacz akwaria (TV)

Od 30 lipca będzie można zwiedzać nowy akwarystyczny pawilon Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

To jedna z największych ekspozycji słodkowodnych w kraju. W czterech tematycznych akwariach zobaczymy kilkadziesiąt gatunków ryb, w tym największą rybę słodkowodną świata – arapaimę. Największy zbiornik i pojemności 60 tys. litrów prezentuje ryby dorzecza Amazonki. Zwiedzający zobaczą tu egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu czy suma czerwonopłetwego. Pozostałe akwaria mają pojemność ok. 10 tys. litrów. Zbiornik obrazujący środowisko rzek polskich stworzono w celach edukacyjnych.

Eksponowane są tu ryby z górnego i środkowego biegu typowej rodzimej rzeki, takie jak pstrągi, miętusy, okonie, karasie.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2013_07/20130729_akwarium.flv” /]
realizacja: Łukasz Fedorczyk
 

Zbiornik rzek południowo-wschodniej Azji pozwala zaobserwować bogactwo kolorów i kształtów ryb z rejonu, który jest największym eksporterem branży akwarystycznej. Znajdziemy tu wiele popularnych gatunków – bocje, brzanki, labeo, a także znane głównie z naszych talerzy… pangi.

W kolejnym akwarium wiernie odwzorowano warunki panujące w afrykańskim jeziorze Tanganika. Ze względu na dużą izolację jeziora większość występujących w nim ryb to endemity, czyli gatunki niewystępujące nigdzie indziej. Można tu oglądać pyszczaki, muszlowce, tropheusy czy naskalniki.

Dociekliwi zwiedzający będą mogli przeczytać dodatkowe informacje o prezentowanym środowisku, pochodzeniu ryb, ich cechach itp. na specjalnie przygotowanych ekranach. Ponadto w zbiornikach zamontowano kamery, dzięki którym będzie można oglądać akwaria także od środka.

Inwestycja została sfinansowana z miejskiego budżetu. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 3,6 mln zł.

[nggallery id=127]

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marx
Marx
10 lat temu

Brawo! nareszcie coś na czym i dzieci zawieszą oko, bo rośliny ich jakoś specjalnie nie podniecają, a żółwie i świnki morskie to trochę za mało

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

super to wygląda 🙂 w weekend tam się wybieram

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI