Wypięknieje miejsce, do którego uwielbiają jeździć gliwiczanie

Zarząd Województwa Śląskiego dokonał aktualizacji listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach naboru „Infrastruktura okołoturystyczna”.

Łączna kwota dofinansowania projektów wynosi ponad 19 milionów zł.

Z tej kwoty blisko 700 tysięcy złotych otrzyma Diecezja Gliwicka na zagospodarowanie terenu wokół Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Pieniądze zostaną przeznaczone na poprawienie warunków dla ruchu turystycznego.

Warto dodać, że Zespół w Rudach zmienia się intensywnie od kilku lat. Niedawno powstał np. punkt informacji turystycznej oraz nowe toalety.

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. W dniu 15 sierpnia 1998 roku została przekazana na własność Diecezji Gliwickiej. Od tej pory prowadzi się tam stopniowe prace mające na celu rehabilitację i adaptację kompleksu na potrzeby nowych funkcji użytkowych, które obiekt ma spełniać.
Natomiast na część dawnej rezydencji pałacowej składają się skrzydła północno-zachodnie i północno-wschodnie. Tworzą one zewnętrzny dziedziniec, częściowo otwarty od strony północnej, z którego prowadzą wejścia do poszczególnych części obiektu. W otwarciu pomiędzy tymi skrzydłami usytuowany jest wjazd na dziedziniec oraz dwa trasy zewnętrzne, z których rozciąga się widok na przyległy parkowy staw.

Co weekend w parku można spotkać całe rodziny, które odpoczywają na łonie natury. Przypomnijmy, że prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz niedawno zaproponował, aby po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej biegła ścieżka rowerowa z Gliwic do Rud.

Zobacz zdjęcia

(fot. rudy-opactwo.pl)

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cliper
cliper
7 lat temu

Miejsce niesamowite-wręcz magiczne.odkadąd jeżdze tam od 17 lat,widzę wszystkie zmiany-niesamowta metamorfoza !

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI