Wyszła z domu mimo kwarantanny. Jest zakażona. Sprawę bada prokuratura

Mieszkanka powiatu gliwickiego nie zastosowała się do zalecenia pozostania w domu na kwarantannie, opuściła miejsce izolacji i spotykała się ze swoimi pacjentami.

Jak wynika z oświadczenia szpitala, badanie dało u lekarki pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Obecnie służby sanitarne ustalają i docierają do osób, które miały kontakt z kobietą. Policjanci przekazali w tej sprawie informacje do prokuratury celem określenia, czy wskutek naruszenia zasad kwarantanny nie doszło do przestępstwa.

Policja codziennie otrzymuje aktualne listy osób objętych kwarantanną. Mundurowi udają się w teren i dokonują sprawdzeń właściwego realizowania obowiązku przebywania w izolacji domowej. Przypominamy, że powiadomienie (niezależnie od sposobu, np. telefoniczne) o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie.

W niedzielę, 15 marca, w jednym z przypadków stróże prawa, niestety, nie zastali osoby tam, gdzie powinna być.

W rozmowie telefonicznej ustalili, że wykonująca zawód lekarza kobieta znajduje się w gabinecie lekarskim na terenie knurowskiego szpitala, gdzie przyjmuje pacjentów.

Policjanci pouczyli kobietę, że łamie prawo i polecili natychmiastowe przerwanie pracy oraz powrót do domu celem kontynuowania kwarantanny. Rozmówczyni zastosowała się do polecenia. Policjanci powiadomili o zaistniałym incydencie inspektorat sanitarny oraz dyrekcję szpitala. Wówczas nie było jeszcze wiedzy, aby lekarka była zakażona. To, jak teraz wiemy z oświadczenia wydanego przez knurowski szpital, wykazały testy na obecność wirusa, który dał wynik pozytywny.

Obecnie służby sanitarne ustalają i docierają do osób, które miały kontakt z kobietą. Podejmowane są decyzje przewidziane na taką okoliczność. Policjanci prowadzą czynności dotyczące złamania przepisów kodeksu wykroczeń, a wydział kryminalny gliwickiej komendy zebrał też materiały w sprawie popełnienia przestępstwa.

Akta z zabezpieczonymi dowodami, z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa, przesłano do Prokuratury Rejonowej Gliwice – Zachód.

– Ponawiamy apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji – mówią policjanci.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marko
Marko
2 lat temu

Mam nadzieję że straci uprawnienia lekarskie. Pomyliła przysięgę Hipokratesa z hipokryty.

Empik
Empik
2 lat temu
Reply to  Marko

A może jaj szef kazał właśnie pod przysięgą, bo „jeszcze nie było wiadomo”
lekarka nie musi wiedzieć, że telefon jest „prawnie wiążący”

Kasia
Kasia
2 lat temu
Reply to  Empik

A jak szef kazał by odciąć sobie rękę to też by posłuchała.jest lekarzem i powinna wiedzieć co robić a nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo.od takiej osoby wymaga się więcej niż od zwykłego Kowalskiego

Ja.
Ja.
2 lat temu

ZAKAŻONA a nie zarażona!!!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI