ZAZ już otwarty. Przy szkole powstał nowoczesny budynek (TV)

To pierwszy taki obiekt w Polsce, który powstał przy szkole. Przy Zespole Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Gliwicach przy ul. Dolnej Wsi 74 powstał Zakład Aktywności Zawodowej.

Spełnia on warunki zakładu pracy chronionej dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym na wózkach inwalidzkich, a także niepełnosprawnych w zakresie wzroku i słuchu oraz niepełnosprawności intelektualnej.

– Zakład ten będzie zatrudniał 45 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności dla których będzie to pierwszy etap aktywności zawodowej. Osoby niepełnosprawne będą wykonywać zadania introligatorskie oraz sprzątające. Za wszystko dostaną normalną wypłatę – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor ZSSp.

Inicjatywa powołania Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej przy Zespole Szkół Specjalnych im. J. Korczaka jest odpowiedzią na oczekiwania osób niepełnosprawnych. Dzięki tej placówce możliwe będzie rozpoczęcie procesu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Szkoła, przy której zostanie uruchomiony zakład ma długoletnie doświadczenie w kształceniu i rewalidowaniu osób niepełnosprawnych.
Władze Miasta Gliwice podejmując decyzję o powołaniu w Gliwicach zakładu aktywności zawodowej zapewniły w budżecie miasta środki na realizację tego przedsięwzięcia. Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej będzie współfinansowany ze środków PFRON, samorządu województwa, jak i środków miejskich. Szkoła, przy której zostanie uruchomiony zakład ma długoletnie doświadczenie w kształceniu i rewalidowaniu osób niepełnosprawnych.

Miasto Gliwice od lat wspiera osoby niepełnosprawne. Kilka lat temu władze Gliwic zaprezentowały kierunek zmian w szkolnictwie specjalnym. Zakład Aktywności Zawodowej jest ostatnim etapem tych zmian.

Oferta zatrudnienia jest skierowana do mieszkańców Gliwic z małym i dużym stopniem niepełnosprawności, bez ograniczeń wiekowych.

Rekrutację prowadzi Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach, we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Praca w zakładzie nie będzie formą stałego zatrudnienia. Jego zadaniem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych i zmotywowanie ich do szukania dalszej pracy. Pomoże im w tym urząd pracy. Gdy już znajdą stałe zatrudnienie, ich miejsce w ZAZ zajmą kolejne osoby niepełnosprawne. Dla osób, które będą tu zatrudnione to realna możliwość na zdobycie doświadczenia oraz wejścia na rynek pracy.

Zakład Aktywności Zawodowej powstał w kilka miesięcy. Prace przebiegały sprawnie i szybko. W miejscu starego garażu powstał nowoczesny budynek. Na budowę i uruchomienie Zakładu Aktywności Zawodowej przy Zespole Szkół Specjalnych wyasygnowano z miejskiej kasy ponad 1,5 mln zł.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI