Zielone Gliwice, czyli kolejne dni dziedzictwa kulturowego

Pod hasłem „Zielone Gliwice” 17 i 18 września odbędzie się XIV edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

To cieszące się wielką popularnością święto miłośników przeszłości i kultury w tym roku przybliży nam dziedzictwo przyrody i problemy związane z jego ochroną zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym. Program wydarzeń przygotowany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy z regionalnymi, a także miejskimi instytucjami i przedsiębiorstwami, Politechniką Śląską oraz lokalnym środowiskiem przyrodników i przewodników PTTK, jest bogaty i różnorodny.

Na uczestników czekają wykłady i warsztaty edukacyjne. Nie zabraknie wycieczek autokarowych – do źródeł Kłodnicy i jedynego w naszym powiecie rezerwatu przyrodniczego, Lasu Dąbrowy. Wszystkim, których od zawsze intrygowały perypetie odpadków wrzucanych przez nas codziennie do kosza pokażemy kolejne etapy śmieciowej wędrówki.
Na Gliwickie Dni Dziedzictwa przygotowane zostały dwie wystawy planszowe. Pierwsza pod tytułem „Dawne parki miejskie w Gliwicach” – będzie nostalgiczną podróżą ku dawnym terenom zielonych Gleiwitz, z których tylko część przetrwała do chwili obecnej. Z kolei na planszach drugiej wystawy pt. „Zwierzęta w śródmieściu Gliwic” poznamy znanych i nieznanych przedstawicieli śródmiejskiej fauny.
Wszyscy uczestnicy XIV GDDK wraz z przewodnikami zwiedzą zaprzyjaźnione Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej oraz Muzeum Techniki Sanitarnej i Kanalizacji gdzie wysłuchają wykładów, a także wezmą udział w warsztatach przyrodniczych i ekologicznych.
Wykłady odbywać się będą także w siedzibie Muzeum w Gliwicach. W sali konferencyjnej Willi Caro przypomnimy między innymi dziewiętnastowiecznych badaczy flory rejonu Gliwic, opowiemy o zwierzętach żyjących obok nas w miejskiej przestrzeni, przypomnimy raz jeszcze o „mieście-ogrodzie” – koncepcji urbanistycznej przeniesionej na grunt naszego miasta przez Karla Schabika.
Atrakcje nie ominą także najmłodszych – dzieci i młodzież zapraszamy między innymi na przygotowane przez przyrodników warsztaty „Parki miejskie przyjazne dla ludzi i zwierząt”, a także na zajęcia poświęcone recyklingowi i takie, podczas których dowiemy się o czym szumią knieje powiatu gliwickiego.

17 i 18 września Gliwice będą miały kolor zielony.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XIV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga! Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych, zajęciach edukacyjnych w Willi Caro i Zamku Piastowskim oraz oprowadzaniach i warsztatach w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego i Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
6 lat temu

Zielone Gliwice? Raczej „Brudne Gliwice”. Miałem okazję spędzić jeden dzień w tym mieście – takiego syfu nie widziałem już dawno. Poruszałem się głównymi ulicami w centrum i nie spotkałem aby ktoś sprzątał chodniki. Weźcie przykład z Niemiec czy Anglii – tam armia Polaków w ładnych uniformach cały dzień załatwia ten problem.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI