r e k l a m a


Znaki ewakuacyjne w miejscu pracy – co warto wiedzieć?

Znaki ewakuacyjne wskazują na szczególny rodzaj znaków bezpieczeństwa. Ich najprostsza definicja mówi, że znak bezpieczeństwa ewakuacyjny zapewnia wizualną informację o przebiegu wyznaczonej drogi ewakuacyjnej zarówno przy świetle dziennym, świetle sztucznym, jak również po nagłym usunięciu źródła światła. Oczywiste jest, że w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pracowników szybka reakcja decyduje o powodzeniu przeprowadzanej ewakuacji. Aby opuszczenie budynku przebiegało sprawniej i dynamiczniej, każdy pracownik powinien wiedzieć, gdzie znajduje się droga i wyjście ewakuacyjne. Te punkty w zakładzie pracy powinny być oznaczone za pomocą specjalnych znaków ewakuacyjnych. Jak powinny wyglądać takie znaki i gdzie się znajdować? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w dalszej części artykułu.

Zgodność znaków ewakuacyjnych z polskimi normami

Wszystkie znaki ewakuacyjne muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Stosowane obecnie znaki ewakuacyjne są zgodne z normami PN-92/N-01256/02 oraz PN-EN ISO 7010. Normy te zostały zatwierdzone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.

Rodzaje znaków ewakuacyjnych

Z punktu widzenie osób ewakuowanych niezmiernie istotny jest jednoznaczny przekaz każdego znaku. Dlatego znaki ewakuacyjne można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

  • podstawowe znaki ewakuacyjne – są powszechnie stosowane, należą do nich takie znaki jak np. „wyjście ewakuacyjne”, „drzwi ewakuacyjne”, „ciągnąć, aby otworzyć”;
  • znaki ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych – powinny być umieszczane tam, gdzie możliwe jest wydostanie się z budynku przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich; np. „kierunek wyjścia na niższy poziom w prawo”;
  • znaki ewakuacyjne uzupełniające – mają na celu dostarczenie dodatkowych informacji osobom przebywającym na terenie danego budynku, np. „drzwi”, „wyjście awaryjne”, „pchać, aby otworzyć”.

znaki ewakuacyjne w miejscu pracy

Forma znaków ewakuacyjnych

Przepisy prawa ściśle określają wygląd znaków ewakuacyjnych. Muszą być one przede wszystkim duże, czytelne i niebudzące wątpliwości, co oznaczają. Każdy ze znaków powinien jednoznacznie wskazywać kierunek ewakuacji lub istotny punkt na drodze ewakuacyjnej. Charakterystyczne elementy dla wszystkich znaków ewakuacyjnych to:

  • Kolor – podstawową barwą znaku ewakuacyjnego jest kolor zielony, powinien on pokrywać przynajmniej połowę powierzchni znaku. Natomiast dla oznaczeń graficznych, ramek oraz napisów typowy jest kolor fotoluminescencyjny biały. Zasada ta nie odnosi się jedynie do znaków podświetlanych.
  • Grafika – każdy znak ewakuacyjny posiada określone elementy graficzne, których nie wolno zmieniać.
  • Kształt i wymiar – znaki ewakuacyjne mają kształt kwadratu lub prostokąta. Ich wielkość należy dobrać tak, by były łatwo dostrzegalne przez ewakuujące się osoby. W przypadku kwadratu długość boku może wynosić: 10 cm, 12,5 cm, 15 cm, 20 cm lub 35 cm. W przypadku prostokąta dopuszczalny stosunek krótszego boku do dłuższego wynosi 1:2 lub 1:3, przy czym wymiar boku krótszego może być równy: 10 cm, 12,5 cm, 15 cm, 20 cm, lub 35 cm.

Jak powinny być rozmieszczone znaki ewakuacyjne? 

W każdym miejscu na drodze ewakuacyjnej, gdzie może pojawić się wątpliwość co do kierunku ewakuacji, powinien znaleźć się odpowiedni znak. Istotne jest, aby:

  • tablice znajdowały się możliwie blisko źródeł światła i miały zapewnioną dostateczną luminację. W budynkach oświetlanych światłem dziennym bądź światłem elektrycznym podstawowym, sprawdzą się najlepiej znaki ewakuacyjne fotoluminescencyjne. Tam, gdzie pomieszczenia przez długi czas nie są oświetlane, lepsze są znaki ewakuacyjne podświetlane;
  • oznaczenie umieszczone było na ścianach, na wysokości 150 cm od podłoża lub nad drogą ewakuacyjną na wysokości minimum 200 cm;
  • znaki ewakuacyjne, które są nisko umieszczane, usytuowane były nie wyżej niż 40 cm od podłogi.

Znaczenie znaków ewakuacyjnych 

Zakres znaków ewakuacyjnych jest różnorodny – wśród dostępnych na rynku znaków znajdziemy wszelkiego rodzaju strzałki, oznaczenia miejsc do zbiórki, oznaczenia wyjść ewakuacyjnych, oznaczenia punktów umiejscowienia kluczy do wyjść ewakuacyjnych, sposób ich otwierania, a także wszelkie oznaczenia ostrzegające o progach i schodach. Łączy je to, że powinny być widoczne nawet przy awarii prądu, dlatego są wykonywane z materiałów fotoluminescencyjnych. Odpowiednio umieszczone znaki ewakuacyjne ułatwiają szybką i nieprzerwaną ewakuację. Tylko skoordynowane działania oraz poprawne oznaczenie dróg ewakuacyjnych mogą zapewnić realne bezpieczeństwo, jak również wskazać właściwą drogę ucieczki z pomieszczeń biurowych czy hal produkcyjnych. Znaki ewakuacyjne stanowią nie tylko informację dla samych pracowników zakładu pracy, czy osób postronnych znajdujących się w budynku, ale też służb organizujących ewakuację w sytuacji zagrożenia.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy sklepowi TechemZnaki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę https://sklep.techemznaki.pl/ewakuacja

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI