Znęcali się nad swoimi rodzinami. Prokuratorzy nie mieli wątpliwości co zrobić

W ciągu dwóch minionych dni, na wniosek policji, gliwiccy prokuratorzy, zapoznawszy się z materiałem dowodowym przeciwko domowym oprawcom, wydali szybkie i skuteczne decyzje zabezpieczające osoby maltretowane.

Dwaj sprawcy, jeden z Knurowa, drugi z Gliwic, zostali objęci policyjnymi dozorami, a co najważniejsze – musieli natychmiast opuścić mieszkania.

Sprawca przemocy wobec bliskich, gdy czuje się bezkarny, będzie nadal swoją przemoc stosował, bez względu na składane obietnice – następnym razem może być znacznie gorzej!

46-letni knurowianin i 37-letni gliwiczanin zostali przesłuchani po przedstawieniu im zarzutów dopuszczenia się przestępstwa przemocy wobec najbliższych.

Prokuratorzy nie mieli wątpliwości, że objęcie policyjnym dozorem, wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia zajmowanych z ofiarami lokali, a także zakazu kontaktowania się z nimi będzie optymalnym rozwiązaniem dla zabezpieczenia rodzin oraz toku prowadzonych dochodzeń. W przypadku złamania środków zapobiegawczych podejrzani trafią do aresztu.

Pamiętaj, jest to przestępstwo ścigane z urzędu – policja ma obowiązek interweniować zawsze, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć tzw. niebieska kartę. Składa się ona z dwóch części: notatki urzędowej dotyczącej przemocy w rodzinie oraz informacji dla ofiar.

Prawo mówi, że kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą czy inną osobą pozostającą w stałym albo przemijającym stosunku zależności, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu (art. 207 kk).

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI