Zobacz, co będzie działo się w gliwickim muzeum

W grudniu Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Będzie afrykańska wystawa, spotkanie z białoruskim fotografem. Ci, którzy odwiedzą muzeum poznają także obrzędy i wierzenia związane z bożonarodzeniowym drzewkiem.

Spotkanie autorskie z białoruskim fotografem Andreiem Liankevichem
15 grudnia (czwartek), Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

Czytelnia Sztuki zaprasza na spotkanie z fotografem Andreiem Liankevichem. Będzie o Białorusi, białoruskiej fotografii i pogańskich tradycjach.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Duch Afryki kryje się pod maską
17 grudnia (sobota), Willa Caro, godz. 15.00

Otwarcie wystawy Duch Afryki. Maski ze zbiorów Sebastiana Kałamańskiego oraz Ireny Turkowskiej.
Afrykańskie maski, które strzegły przed pożeraczami dusz i czarownicami, towarzyszyły inicjacji wstępującego do klanu czy zapewniały płodność Ziemi zobaczyć będzie można w Willi Caro. Otwarcie wystawy Duch Afryki, prezentującej drewniane oblicza ze zbiorów Sebastiana Kałamańskiego oraz Ireny Turkowskiej, odbędzie się w sobotę, 17 grudnia o godzinie 15.00. Tuż po nim, o godzinie 16.00 fascynujący świat afrykańskiego kultu przybliży – w ramach ARTEfaktów – wykład dr Lucjana Buchalika.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 17 grudnia 2011r. do 17 lutego 2012r.

ARTEfakty: Sztuka w służbie sacrum
17 grudnia (sobota), Willa Caro, godz. 16.00

Związek pomiędzy tym, co piękne, a tym, co święte, wciąż jest obecny w sztuce afrykańskiego plemienia Dogonów. O tym, czy oni sami określiliby swoje wytwory artystyczne mianem sztuki dowiedzieć się będzie można podczas kolejnego wykładu w ramach ARTEfaktów. 17 grudnia w Willi Caro o Dogonach, religii i estetyce opowie dr Lucjan Buchalik z Muzeum w Żorach podczas wykładu „Religia czy sztuka? Uwagi o materialnej egzemplifikacji sił duchowych Dogonów z Mali.”
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Magiczne drzewko
18 grudnia (niedziela), Willa Caro, godz. 12.00-14.00

Muzeum w Gliwicach zaprasza w niedzielę, 18 grudnia, na warsztaty Magiczne drzewko do Willi Caro. Uczestnicy poznają obrzędy i wierzenia związane z bożonarodzeniowym drzewkiem. Dodatkowo będą mieli okazję do samodzielnego wykonania papierowych ozdób na choinkę, co wszystkim pozwoli odczuć wyjątkowy nastrój oczekiwania na najpiękniejsze w roku święta.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Głos Białorusi na Rynku w Gliwicach
19 grudnia (poniedziałek), Rynek

Ostatnie wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 19 grudnia 2011 roku. Dokładnie w ich rocznicę za sprawą plenerowej wystawy fotograficznej „To był nasz głos!” na gliwickim Rynku będziemy mogli wczuć się w atmosferę tego, co wydarzyło się na mińskich placach i ulicach tuż po wyborach. Zobaczymy fotografie nagrodzone w konkursie Foto Press Białoruś 2011.

Baśń zimowa
22 grudnia (czwartek), Willa Caro, godz. 17.00

Świąteczne spotkanie z baśnią. Na dwa dni przed Wigilią, w czwartkowe popołudnie Muzeum w Gliwicach zaprasza dzieci i rodziców, a także wszystkich zainteresowanych do teatru cieni.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Drugie wydanie Gliwickich Kresowian
Wydana w 2010 roku książka, będąca dopełnieniem wystawy Gliwiccy Kresowianie, cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że Muzeum w Gliwicach wznowiło publikację. Książce towarzyszy płyta DVD, dzięki której wystawa, mimo iż formalnie zakończona, wciąż jest dostępna dla zwiedzających.
Bożena Kubit, Gliwiccy Kresowianie – wydanie drugie, poprawione z płytą DVD, wyd. Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2011.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI