r e k l a m a


Zostań radnym i działaj na osiedlu. Zgłoszenia do jutra

spot_img
r e k l a m a

Jutro upływa termin zgłaszania kandydatów na radnych osiedlowych.

Rady osiedlowe to najniższy szczebel samorządu. Za ich pośrednictwem mieszkańcy mają szansę realnie wpływać na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu – w sferze dosłownie rozumianej „małej ojczyzny”. Rady, nazywane oficjalnie jednostkami pomocniczymi miasta, składają się bowiem często ze społeczników, a nie polityków.

Gliwice są obecnie podzielone na 21 osiedli o ściśle określonym terenie. Ich przedstawiciele zostaną wyłonieni przez pełnoletnich gliwiczan 20 listopada.

Rady osiedlowe mogą powstać w osiedlach: Bojków, Brzezinka, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Politechnika, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki oraz Żwirki i Wigury.

W osiedlach tych (z wyjątkiem Sośnicy) wybranych zostanie 15 członków rady, a w Sośnicy – 21.

Kto może głosować? Kto może startować?

Do urn mogą pójść pełnoletni mieszkańcy konkretnego osiedla (obywatele Polski i Unii Europejskiej). Przysługuje im bierne i czynne prawo wyborcze, co oznacza, że mają oni możliwość wyboru kandydatów oraz bycia wybranymi przez innych.

– Warunkiem przeprowadzenia wyborów jest zgłoszenie do Miejskiej Komisji Wyborczej co najmniej 18 kandydatów do każdej z rad osiedlowych z wyjątkiem Sośnicy. W przypadku tego osiedla MKW oczekuje bowiem co najmniej 26 takich osób – przypomina Andrzej Karasiński, sekretarz miasta, a zarazem przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej dla przeprowadzenia wyborów do rad osiedlowych.

Kandydaci będą rejestrowani w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej, w pokoju nr 135 na I piętrze Urzędu Miejskiego.

Termin zgłoszeń kandydatów upłynie 21 października o godz. 15.00. Przyszły radny musi mieć pisemne poparcie co najmniej 10 wyborców z terenu osiedla. Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia. Trzy pierwsze osoby podpisane na liście są natomiast uprawnione do zgłaszania kandydata w MKW.

Stosowne formularze zgłoszeniowe są dostępne na stanowisku INFORMACJI w Biurze Obsługi Interesantów UM (hol główny budynku magistratu, na wprost wejścia do budynku). Umieszczono je również na stronie internetowej www.gliwice.eu w zakładce Samorząd/Rady Osiedlowe/Wybory do Rad Osiedlowych. Dodatkowych informacji udziela Biuro Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej UM, tel. 32/238-54-27, 32/238-54-28.

Co może osiedlowy radny?

Gliwickie rady osiedlowe odgrywają przede wszystkim rolę opiniotwórczą, społeczną i kulturalną. Ich przedstawiciele są od tego, by w pierwszej kolejności reagować na codzienne problemy mieszkańców danego osiedla. Mogą zatem przedstawiać władzom samorządowym swoje stanowisko w sprawach dotyczących m.in. organizacji ruchu na osiedlu, lokalizacji obiektów usługowych, placów zabaw czy miejsc parkingowych, projektu planu zagospodarowania przestrzennego, planowanych i realizowanych przez miasto inwestycji, remontów dróg, usytuowania przystanków, zmian w sieci szkół i przedszkoli. Poza tym rady osiedlowe organizują okolicznościowe festyny i starają się integrować mieszkańców.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI