r e k l a m a
spot_imgspot_img

Zwrot składki AC i OC po sprzedaży auta – co trzeba wiedzieć?

Kupując auto, nabywa się również jego polisę OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, wykładnią UFG i PBK, wszystkie prawa i obwiązki z tytułu ubezpieczenia przechodzą na kupującego pojazd. Czy można w takiej sytuacji ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów na składki OC i AC, za okres, w którym nie będzie się już korzystać z auta? W jakich jeszcze sytuacjach zwrot za składki ma uzasadnienie?

Zwrot składki z polisy OC: sprzedaż pojazdu

Sprzedałeś auto wraz z polisą OC, a do końca okresu jej trwania zostało jeszcze trochę czasu. Może to być miesiąc, dwa, pół roku, albo nawet 11 miesięcy. W każdym z tych scenariuszy jesteś stratny, jeśli opłaciłeś z góry za rok składkę za OC. Dajesz kupującemu prezent w postaci polisy OC. Oczywiście możesz się na to zgodzić, ale nie musisz – jest szansa na to byś odzyskał pieniądze za polisę. Jak to zrobić? Sprawdźmy na przykładzie.

Jak otrzymać zwrot składki OC?

Pani Ilona z Gliwic sprzedała auto, za którego polisę opłaciła raptem 2 miesiące wcześniej. Zapłaciła całą składkę za rok z góry. Nie była ona co prawda bardzo duża, bo pani Ilona sprytnie wyszukała najtańszą opcję na rynku w łatwym w obsłudze, bezpłatnym, rzetelnym kalkulatorze ubezpieczeń kalkulator-ac-oc.pl. Zapłaciła jedynie 900 złotych za rok. Mimo wszystko wykorzystała jedynie 2/12 opłaconej polisy i chciałaby dostać zwrot środków. Dowiedziała się, że jest taka możliwość, o ile ustali to wcześniej z kupującym. Zanim dokona się sprzedaży, trzeba poprosić kupującego, aby nie korzystał z otrzymanej wraz z autem polisy OC. Zamiast tego powinien wypowiedzieć umowę i podpisać własną z wybranym towarzystwem. Tylko w ten sposób jest szansa na odzyskanie gotówki. Wystarczy:

  • Poinformować ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu o tym fakcie,
  • Poczekać aż nabywca wypowie umowę polisy OC.

W ciągu 14 dni od wypowiedzenia polisy, ubezpieczyciel zwraca składkę proporcjonalnie do okresu, który pozostał na polisie. Nie ma konieczności składania dodatkowego wniosku, ubezpieczyciel ma obwiązek oddać pieniądze, jeśli umowa polisy została wypowiedziana. Warto też mieć na uwadze, że w przypadku opłacania składki w ratach nie otrzyma się zwrotu z zapłaconych rat. Nie będzie konieczności uiszczania kolejnych rat, ale zwrotu się nie uzyska.

Stłuczka za zwrot składki

Pewnie zastanawiasz się, czy możesz liczyć na zwrot składki z tytułu opłaconej polisy OC, jeśli miałeś w okresie jej trwania stłuczkę. Jak najbardziej, prawo stanowi bowiem, że nawet gdy wykorzystano już jakieś środki z polisy, nie ma przeciwskazań do zwrotu składki, jeśli doszło do sprzedaży pojazdu i odpowiednie warunki zostały spełnione.

Zwrot składki z OC: wyrejestrowanie auta

Jeśli doszło do zezłomowania auta i wyrejestrowania go, polisa OC wygasa. Właścicielowi pojazdu należy się zwrot składki za niewykorzystany okres. Wystarczy przedstawić TU zaświadczenie o wyrejestrowaniu, a pieniądze zostaną zwrócone na konto.

Wypowiedzenie umowy OC a zwrot składki

Polisa OC w większości przypadków odnawia się automatycznie po zakończeniu okresu, na który była pierwotnie wykupiona. Jeśli nie doszło do zmiany właściciela, polisa zostanie przedłużona. Co jednak w sytuacji, gdy właściciela auta zapomniał wypowiedzieć starą umowę, ale podpisał już nową, bo chciał np. zmienić TU? Automatycznie przedłużoną umowę można wypowiedzieć, a jeśli składka została już opłacona, to zostanie zwrócona. Będzie ona jednak pomniejszona o ten czas, w którym ochrona działała, zatem zwrot nie będzie naliczany od dnia przedłużenia polisy, ale od momentu wypowiedzenia umowy.

Zwrot składki AC: sprzedaż samochodu

Sprzedaż auta nie powoduje automatycznego przeniesienia AC – wręcz przeciwnie, ta polisa, podobnie jak NNW, ubezpieczanie opon czy szyb, wygasa wraz ze sprzedażą. Kupujący nie otrzymuje w pakiecie z autem polis innych niż OC. Dlatego zawsze w takiej sytuacji poprzedni właściciel pojazdu otrzymują zwrot składki za okres niewykorzystany.

Odstąpienie od umowy AC

Kodeks cywilny zawiera przepis pozwalający na odstąpienie od dobrowolnego ubezpieczenia. Dotyczy to polisy wykupionej na okres dłuższy niż pół roku. Nabywca ma prawo zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Składka zostanie mu zwrócona, ale z potrąceniem za okres, w którym ochrona już była ważna.

Umowa OC lub AC zawarta na odległość

Warto jeszcze przypomnieć, że w razie zawarcia umowy o OC lub AC przez telefon czy Internet, konsument ma prawo zrezygnować z niej w ciągu 30 dni. Nie poniesie żadnych konsekwencji, a opłacona składka zostanie mu zwrócona, pomniejszona proporcjonalnie o okres, w którym polisa już funkcjonowała.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI