spot_imgspot_img


40-latek z Gliwic stracił 80 tysięcy, bo uwierzył „bankowcowi”

Tylko w czwartek na telefony stacjonarne seniorów z naszego rejonu dzwoniono trzynaście razy. Przynajmniej tyle zgłoszono policji. W piątek kolejnych 5 seniorów odebrało podobne telefony. W dwóch przypadkach starsze panie dały się wciągnąć w oszukańczą grę, postępowały, jak im oszuści kazali i straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inną metodą – na bankowca – dał się oszukać 40-latek, któremu „bankowiec” kazał przelać oszczędności na inne, rzekomo bezpieczne konto – stracił 80 tys. zł.

Metoda, którą wykorzystują przestępcy atakujący w Gliwicach, polega na dzwonieniu na numery stacjonarne. Takimi telefonami dysponują w większości osoby starsze. Oszuści podają się za pracowników poczty, wypominając o przesyłce, wyłudzają adres. Po chwili dzwoni ich wspólnik lub wspólniczka, tym razem podszywają się pod policjantów. Tonem wywołującym grozę wywołują paniczny strach u seniorów, ostrzegając, że wcześniej dzwonili przestępcy, którzy zamierzają ich napaść i okraść.

Polecają spakować pieniądze, biżuterię i przekazywać kurierowi lub wyrzucać przez okno.

Wczoraj tą metodą oszukano 70-letnią mieszkankę osiedla Kopernika i 85-latkę mieszkającą w centrum. Obie kobiety były tak przerażone informacjami, które usłyszały od fałszywych policjantów, że spakowały wszystkie precjoza i gotówkę, którą posiadały i wierząc, że pomagają prawdziwej policji – wyrzuciły zawiniątka przez okna.

Dodajmy, jedna z kobiet już raz została oszukana podobną metodą.

Wczoraj również do gliwickiej komendy zgłosił się 40-latek i poinformował o oszustwie, którego stał się ofiarą. Był przekonany, że dzwoni do niego pracownica banku. Poinformowano go, że była próba wyłudzenia jego oszczędności i dla swojego bezpieczeństwa powinien przelać wszystkie swoje pieniądze na bezpieczny rachunek bankowy. Uczynił, jak mówił głos i… stracił 80 tysięcy złotych.

„Po raz kolejny apelujemy do młodych i nie tylko! Ostrzegajmy się nawzajem i przekazujmy wiedzę, choćby z takich jak ten komunikatów” – informuje policja.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
18 dni temu

Jestem w stanie zrozumiec mocno starsze osoby, ale 40 latek???

Covid
Covid
18 dni temu
Reply to  Jan

a co powiesz o tych co korzystają ze swojego prawa pierwszeństwa i wchodzą pod koła lub nielegalne wystawianie ponad miliona mandatów za brak zakrycia nosa i ust? Wiek to niewytłumaczalne.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI